Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,42 azalışla 28.583,68 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,28 kayıpla 3.237,18 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,03 değer kaybıyla 9.068,58 puan seviyelerinde seyretti.

ABD’de endekslerin tamamı günü düşüşle tamamlarken Nasdaq Endeksi’nde kayıplar daha sınırlı kalarak göreceli ayrıştı. Endeks teknoloji hisselerinden destek bulurken Çin ile tansiyonun düşmesi kayıpları sınırlamaya yardımcı oldu.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesi sonrası oluşan jeopolitik risklere yönelik endişeler devam ediyor.

ABD-İran gerilimine ek olarak Irak'tan gelen açıklamalar da riskleri artıran etkenlerden biri oldu. Irak'ın, ABD güçlerinin ülkeden çıkarılması için gereken mekanizmayı hazırladıklarını açıklamasının ardından ABD'nin Irak'tan çekilmeyeceklerini belirtmesinin de endişelerin sürmesinde etkili olduğu belirtildi.

ABD'de dış ticaret açığı Kasım'da Çin'le devam eden ticaret savaşlarının etkisiyle 3 yılın en düşük seviyesine indi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre dış açık % 8.2 düşüşle 43.1 milyar dolar oldu. Bu, Ekim 2016'dan beri en düşük açık olarak kayda geçti.

Beklenti dış açığın 43.7 milyar dolar olmasıydı. İthalat % 1 düşüşle 251.7 milyar dolara gerilerken ihracat % 0.7 artışla 208.6 milyar dolara yükseldi. İhracat artışı, ekonominin 2019 yılının sonunda güçlü kalmaya devam ettiğine işaret etti.

Çin'le ticaret açığının daralmasının ticaret açığının gerilemesinde etkili olduğu belirtiliyor.