Advertisement

Ekonomistler, ABD'de bugün TSİ 15:30'da açıklanacak olan verilerinin Ekim ayında tarım dışı istihdamın son beş ayın en yavaş artışı gerçekleştirdiğini göstermesini bekliyorlar, ancak bu sonuç istihdamın mevcut doğru trendini göstermesi açısından yanıltıcı olabilir.

Bu veriler muhtemelen General Motors Co.'da 46,000 kişinin katıldığı grevin etkilerini ve bu greve bağlı olarak şirketin tedarikçileri ve yan sanayiinde doğabilecek etkileri yansıtacak. Şirketin 1970 yılından bu yana en uzun grevi 15 Ekim'de başladı ve altı haftadır devam ediyor. Bu süre ise, Çalışma Bakanlığı'na bağlı İşgücü İstatistik Bürosu'nun aylık istihdam raporu hesaplamasında kullanmak için belirlediği ay ortası referans dönemini kapsıyor.

ABD'de tarım dışı istihdamın Ekim ayında, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre 85,000 artması, özel sektör istihdamının ise 80,000'lik bir artış göstermesi bekleniyor. Öte yandan işsizlik oranının ise 50 yılın en düşük seviyesinden hafifçe yükselerek yüzde 3.6'ya çıkması ve yıllık ücret artışlarının ise yüzde 3'e tırmanması öngörülüyor.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tarım dışı istihdam artışı için tahminleri 25,000 ile 140,000 arasında geldi. Ankete katılanların tümü imalat sektörü istihdamında düşüş olacağını tahmin ettiler. İmalat sektörü istihdamının, GM grevinin de etkisiyle, 55,000 düşerek son 10 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirmesi bekleniyor.

Bu hafta açıklanan diğer istihdam verilerinden işsizlik maaşı başvuruları geçen hafta 218,000 ile tarihi düşük seviyeye inerken, ADP özel sektör istihram verisi geçen ay 125,000 arttı.

Tarım dışı istihdam Ekim ayında 136,000 artmıştı.