Advertisement

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, tarım dışı istihdamda geçen ay gerçekleşen büyük düşüşün koronavirüs salgınının dünyanın en büyük ekonomisi ABD üzerindeki etkisinin boyutunu işaret etmesinin ardından değer kaybetti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, yatırımcıların hükümetin yönlendirdiği işyeri kapatmalarının yaygın bir şekilde devreye girmediği dönemi kapsamasına karşın berbat çıkan istihdam verisini hazmetmeye çalışmaları ile birlikte karışık bir seyir izledikten sonra aşağı döndü. İşsizlik maaşı başvurularındaki rekor artışın yanında istihdamdaki bu büyük düşüş ile birlikte, son rakamlar ekonominin mevcut durumu hakkında çok az bilgiyi içeriyor ve bu durum yatırımcıların finansal varlıkları fiyatlamalarını çok zor hale getiriyor.

Baird'in baş yatırım stratejisti Bruce Bittles, "Hiç kimse daha önce böyle bir durumu deneyimlemedi," dedi ve "Şok rakamlarla karşılaşıyoruz ve piyasalar kötü haberlerden önce hareket etme eğilimi gösteriyor. Diğer bir deyişle, kötü haberlerin oldukça fazla bir kısmı zaten piyasada fiyatlanmış durumda" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi bu hafta yaklaşık yüzde 1 aşağıda ve geçen hafta üç günde yüzde 18'lik bir çıkış getiren rallideki kazançlarının önemli kısmını korudu. Bu ralli, koronavirüs pandemisinin ekonomiyi durma noktasına getirmesi ile meydana gelen yüzde 30'luk rekor düşüşün ardından geldi. Volatilite biraz olsun azalırken, hisseler düzenli bir şekilde, daha önce oldukça yüksek olarak nitelenen dalga boylarında hareket ediyor.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi New York saati ile 10:30'da 17.23 puan ya da yüzde 0.7 düşerek 2.509,67 puana inerken, Dow Jones Endeksi 202.40 puan ya da yüzde 1 kayıpla 21.211,04 puana ve Nasdaq Endeksi 41.46 puan ya da yüzde 0.0.6 kayıpla 7.445,85 puana geriledi.