Advertisement

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, yatırımcıların koronavirüs salgının etkilerini gidermek amacıyla hazırlanan daha önce görülmemiş büyüklükteki teşvik paketini beklemeleri ile birlikte, 12 Şubat'tan bu yana ilk kez üst üste ikinci günde de yükseldi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Kongre'deki görüşmelerin teşvik paketinin parlamentoda bu hafta görüşülmesinin yolunu açmasının ardından Kasım 2008'den bu yana en büyük iki günlük yükselişini gerçekleştirdi. Boeing Co. yüzde 24 yükseldi ve içinde ağırlığının yüksek olduğu Dow Jones Endeksi'nin 1987'den beri en büyük iki günlük tırmanışına destek verdi. Ancak blue-chip hisseleri içeren bu endeks halen Şubat ayında gördüğü rekor seviyenin yüde 25 altında.

Hisse senetleri, seansın sonlarına doğru, Cumhuriyetçi senatörlerin teşvik tasarısının işsizliğe destek kısmına itirazlarda bulunması ve Vermont Senatörü Bernie Sanders'ın bu itirazlar giderilmezse yasamayı durduracağı tehdidinde bulunmasının ardından zirve seviyelerinden geriledi. Apple Inc.'nin 5G iPhone modelini erteleyeceği haberleri de beklentilerin bozulmasına yol açtı.

Toronto Dominion Bank Döviz strateji küresel başkanı Mark McCormick, "2 trilyon dolarlık pakette anlaşılması ekonomiye yönelik darbenin hafifletilmesinde yardımcı olabilir, ancak sistemin tamamen risk varlıkları ile yürüdüğünü düşünmüyoruz," dedi ve "En azından, önümüzdeki yol engebelir" şeklinde görüş bildirdi.

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 500 puana yakın yükseldi ve yüzde 2,4 artışla 21.200,44 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi de yüzde 1,15 artarak 2.475,56 puana çıktı. Nasdaq endeksi ise yüzde 0,45 azalışla 7.384,3 puana geriledi.