Advertisement
HABERLER ABONE OL

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Alvimedica'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Alvimedica'nın halka arzını planladıklarını açıkladı.

Bloomberg HT Üst Düzey programına katılan Leyla Alaton sağlık sektörünün savunmadan daha önemli olduğunu belirterek, "Sağlık sektöründe yalnızlığımız devam ediyor, alım garantimiz hâlâ olmadı, istediğimiz ve beklediğimiz gelişmeleri yaşayamadık. Sektör bir çatı altında toplanmalı ve alım garantileri verilmeli" dedi.

Türkiye'nin ithale bağımlı olduğunun altını çizen Alaton, özellikle medikal cihazlarda, yerli şirketlerin Çin ve Hintli şirketlerle rekabet edemedeğini dile getirdi. "Hiçbir ürün aynı kalitede değil ama fiyattan ötürü tercihi ediliyorlar. Finansman konusunda her sanayici cambaz oldu. Düşünün biz teşvik alan bir şirketiz ama bu teşvikle bile rekabette çaresiz kalabiliyoruz" diyen Alaton, rekabet ortamının kotalarla dengelenebileceğini savundu.

Meslek lisesi olmadığı için sektörde eleman bulma sıkıntısı da yaşadıklarını anlatan Alaton, "Alvimedica'nın halka arzını düşünüyoruz hatta birçok medikal cihaz yapan şirketle birarada olabilir. Bu sene halka arz gündemimizde" ifadelerini kullandı.