Advertisement

Altın fiyatları, beş hafta üst üste yükseldikten sonra, İran'on dikkatinin ABD Başkanı Donald Trump ile sürtüşmeden ülke içindeki protestolara çevrilmesi ve ABD ile Çin'in kısmi ticaret anlaşmasını imzalamak üzere olmaları ile birlikte geri çekildi.

Yatırımcıların Orta Doğu'da potansiyel bir silahlı çatışmaya ilişkin kaygıları, İranlı liderlerin, Ukrayna yolcu uçağının kaza ile vurulduğunun açıklanmasının ardından ülkede meydana gelen protesto gösterileri ile karşı karşıya kalmalarının ardından azalıyor. Çinli ticaret müzakerecileri bu hafta ticaret tartışmalarını sona erdirecek ilk faz anlaşmayı imzalamak için Washington'a gidiyor.

Palladyum rekor seviye yakınlarında seyrediyor.

Spot altın yüzde 0.5 düşerek Londra saati ile 06:10'da ons başına 1,555.27 dolara geriledi.

Spot palladyum ons başına 2,118.33 dolar civarında yatay seyretti. Fiyatlar geçen hafta yüzde 6.5 yükseldi.

Spot gümüş yüzde 0.5 düşerek ons başına 18.0181 dolara gerilerken, platin yüzde 0.5 değer kaybetti.

Australia & New Zealand Banking Group, hazırladığı e-posta notunda, "Yıla riskten kaçınma eğilimi ile başlangıcın ardından, piyasalar, şimdilik, ne ABD ne de İran'ın savaş için iştahı olmadığını hissetmiş görünüyor" dedi ve "Palladyumda, piyasa, Çin'deki yeni emisyon kurallarından dolayı talebin artması ile birlikte, düşen arz konusunda endişeli" değerlendirmesinde bulundu.

Singapur'da Phillip Futures analisti Benjamin Lu, "ABD ve İran arasındaki gerilimin azalması ile birlikte, traderlar dikkatlerini ABD ve Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk fazına çevirecek," dedi ve "Ancak küresel ekonomik koşulların artık tabanı gördüğüne ilişkin işaretlerle birlikte, 2020 yılı için altın beklentimizin muğlak hale gelmesine karşın, artan piyasa belirsizlikleri fiyatların 1. çeyrekte hızlı düşmesini önleyecek" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri, yatırımcıları ABD'de açıklanan son istihdam verilerini değerlendirmeleri ile haftaya karışık başlarken, dolar yatay seyretti.

*Yatırımcılar küresel ekonomiye ilişkin işaretlere bakacaklar. ABD'de bu hafta enflasyon ve Çin'de dış ticaret verileri açıklanacak.

*Hedge fonları palladyumda net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan posizyon) sayısını 18 haftanın en düşük seviyesine indirdi.