Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Altın, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktığı dalgalı bir seansın ardından pek değişim göstermedi. Ardından ABD doları iyimser ekonomik verilerle yükselirken geri çekildi.

Fed’in Çarşamba günü 2024'te üç faiz indirimi öngörüsünü korumasının ardından, ABD'li politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini bu yılın sonuna doğru düşürmeye hazırlandıkları yönündeki temkinli iyimserliğin etkisiyle külçe bu hafta yüzde 1,3 arttı.

Perşembe günü yayınlanan ABD konut, imalat ve işgücü piyasası verileri dirençli bir ekonomiye işaret etti ve Fed’in faiz indirimi tahminlerinde geri adım atmak zorunda kalabileceği argümanını destekledi. Rakamlar, İsviçre Ulusal Bankası'nın sürpriz faiz indirimiyle birlikte doların beş haftadaki en büyük yükselişini kaydetmesine yardımcı olarak altının cazibesini daha da azalttı.

Spot altın Singapur saati ile 08:55'te yüzde 0,2 artışla ons başına 2.185,60 dolara çıktı. Metal önceki seansta yüzde 1,6 kadar yükselerek rekor 2.220,89 dolara ulaştı ve günü yüzde 0,2 düşüşle kapattı. Gümüş, paladyum ve platin yükselişe geçti.