Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD ile Çin arasındaki kısmi ticaret anlaşmasına çevirmesi ile birlikte kazancını korudu. Zira yatırımcılar anlaşmanın içeriği hakkında daha fazla detay görmek istiyorlar. Böylelikle anlaşmanın aralarında altının da bulunduğu ham maddeler üzerindeki etkilerini daha iyi görebilecek ve çözülmeyi bekleyen ne gibi konular kaldığına ilişkin daha fazla fikir sahibi olabilecekler.

Altın Cuma günü yatay bir seyir izledi ve Washington ile Pekin'in ticaret anlaşmasının ilk fazı konusunda mutabakata varıldığının duyulmasının ardından yukarıda kapadı. Anlaşmaya göre, Çin Amerikan tarım ürünleri dahil ithalatını artıracak ve ABD ise bunun karşılığında gümrük tarifelerinde indirime gidecek.

Diğer piyasalar da Cuma günü dalgalı bir seyir izledi. ABD Hazine tahvil fiyatları anlaşmanın duyurulmasının ardından ilk önce düştü ve bunun sonucu 10 yıllık tahvillerin faizi, kayıplarını yerine koymadan önce yüzde 1.95 ile bir ayın en yükseğine tırmandı. Altın ise tipik bir şekilde Hazine tahvil faizleri ile ters yönde hareket etti.

Spot altın, Cuma günü yüzde 0.4 yükseldikten sonra yüzde 0.1 düşerek Singapur saati ile 11:17'de ons başına 1,474.84 dolara geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 gerileyerek yaklaşık beş ayın en düşük seviyesine indi.

AxiTrader Asya piyasa stratejisti Stephen Innes hazırladığı notta, "Altın, risk iştahının kayda değer bir şekilde artmasına karşın oldukça iyi tutundu," dedi ve bunun sebepleri olarak; traderların şimdi dikkatlerini anlaşmanın ikinci fazı için alınması gereken uzun ve zorlu bir yola çevirecek ve bu dönemde tansiyonun artması durumunda altının bundan faydalanacak olmasını ve anlaşmanın ilk fazının piyasa beklentilerini karşılayamadığını ve muhtemelen iş dünyasında ihracat ve yatırımlarda anlamlı bir toparlanmayı sağlamaya yetecek denli güven sağlayamayacağını gösterdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş fazla değişmeyerek ons başına 16.9418 dolarda kalırken, palladyum Cuma günü ons başına 1,982.01 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.4 yükselişle 1,940.13 dolara çıktı ve platin ons başına 928.90 dolar civarında yatay seyretti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD ticaret temsilcisi Robert Lighthizer, Cuma günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "büyük miktarda" konunun kaldığını ve bunların gelecekte gerçekleştirilecek müzakerelerde çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Ancak Lighthizer, kendi görüşüne göre, en zor olanın ilk anlaşmanın kağıt üzerine dökülmesi olduğunu sözlerine ekledi.

*ABD Emtia Vadeli İşlemler Komitesi'nin haftalık verilerine göre, para yöneticileri 10 Aralık'ta biten haftada, altında net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) sayısını 29,401 artırarak 197,454 ile yaklaşık altı ayın en yüksek seviyesine çıkardı.