Advertisement

Altın fiyatları, Fed'in finansal krizden bu yana ilk faiz indirimine gitmesinin ardından muhtemelen uzun bir gevşeme çevrimine girmeyeceğini işaret etmesi ile birlikte, üst üste ikinci günde de düştü. Ancak fiyatlar ons başına 1,400 dolar seviyesinin üzerinde tutunuyor.

altındaki düşüş, Asya'daki yatırımcıların Fed'in beklentilere paralel hareket ederek gösterge faizi çeyrek puan düşürmesine tepki verdi. Ancak piyasalar, Fed'in önündeki yolu tarif etmekte zorlanan Başkan Jerome Powell'ın yorumlarının ardından dalgalandı. Fed'de dün iki yetkili faiz indirimi kararına muhalif kaldı.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Fed piyasaların üzerine soğuk su serpti ve altın dahil varlık sınıflarının büyük kısmı aşağıya döndü," dedi ve "Genel olarak, Fed kısa vadede gelecekteki politikası konusunda tamamıyla emin değil gibi görünüyor. Fed'deki bu belirsizlik piyasalarda karışıklık anlamına geliyor ve kısa vadede volatilitenin yüksek olmasını bekliyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Altın, merkez bankalarının son aylarda büyümeyi desteklemek için küresel anlamda para politikalarını gevşeteceğini işaret etmelerinin ardından ralli yaparak altı yılın en yüksek seviyesini görmesi sonrası geri çekildi. Powell dünkü açıklamasında çeyrek puanlık faiz indiriminin "ara bir politika düzeltmesi" olduğunu söyledi ve bu açıklama ABD merkez bankasının gevşeme döngüsünün başlangıcında olmadığı yolundaki spekülasyonu güçlendirdi. Ancak Powell faiz idnirimlerini sürmesi konusunda kapıyı kapatmadı.

IG Asia Pte piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Fed, güçlü bir şekilde güvercin bir iletişim bekleyen piyasayı açık bir şekilde hayalkırıklığına uğrattı," dedi ve "Altın fiyatları buna bağlı olarak Perşembe günü 1,400 dolar seviyesinin üzerinde son işlem hacminin alt sınırına indi" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 0.7 düşerek ons başına 1,404.38 dolara kadar indikten sonra Singapur saati ile 12:02'de 1,410.30 dolara geldi. Altın temmuz ayında 1,453.09 dolar ile Mayıs 2013'ten bu yana gün içi en yüksek seviyesini gördü ve halen bu yıl yüzde 10 yukarıda. Diğer değerli metallerden spot gümüş yüzde 0.5 düşerek ons başına 16.1791 dolara geriledi. Platin değer kaybederken, palladyum fazla değişmedi.

Citigroup Inc., hazırladığı notta, altın ve faiz piyasalarının ilk tepkisi Ağustos ayının ilk yarısında biraz satış dalgası şeklinde olurken, sonucun altın için mevcut seviyelerde "büyük ölçüde nötr" olduğunu kaydetti. Banka altın için üçüncü çeyrekte ortalama fiyat tahminini 1,425 dolarda bıraktı ve sıfır ile üç ay arası dönemde nokta fiyat hedefinin 1,450 dolar olduğuınu belirtti.

Yatırımcılar şimdi Fed'den para politikasına ilişkin daha da açıklık beklerken, açıklanacak makroekonomik verileri ve ABD ile Çin arasındaki ticaret mücadelesine ilişkin gelişmeleri de izleyecek. Pan, "Nihayetinde Fed verilere bağlı hareketini sürdürecek ve ticaret geriliminin uzun süre devam etmesi ve ekonomik performansın zayıflamasının, zira bu durum muhtemelen bu yılın ikinci yarısına da yansıyacak, altını desteklemesi bekleniyor" dedi.