Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, hisse senetlerinde son dönemde görülen rallinin talebi düşürmesi ve yatırımcıları ekonominin son durumuna ilişkin fikir edinebilmek için dikkatlerini bugün açıklanacak olan ABD istihdam verilerine çevirmeleri ile birlikte, Eylül ayından bu yana en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

Küresel hisse senetleri, koronavirüs pandemisi dolayısıyla meydana gelen kayıpların ardından hızlı bir ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlikle Mart başından bu yana en yüksek seviyesi yakınında seyrediyor. ABD'den gelen son veriler, haftalık işsizlik maaşı başvurularının yavaşladığını gösterirken, Cuma günü TSİ 15:30'da açıklanacak olan Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi, istihdam kayıplarının daraldığını ve işsizlik oranının arttığını gösterebilir.

Altının güvenli liman olarak cazibesi, daha fazla ekonominin yeniden açılması ve virüs eğrisinin yatay hale gelmesi ile birlikte azaldı. Bloomberg'in derlediği verilere göre, altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları Perşembe günü Nisan ayından bu yana ilk kez düştü.

Ancak küresel toparlanmaya ilişkin riskler ve daha fazla teşviğe ilişkin beklentiler halen altın fiyatlarını destekleyebilir. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü varlık alım programında beklenden daha fazla artışa gitti ve bu durum altına küçük çaplı bir darbe vurdu. Öte yandan, yatırımcılar ABD ekonomik teşviklerinin bir sonraki turu için planları bekliyor. ABD ve Çin arasında ticaret konusundaki gerginlik, koronavirüs pandemisi ve Hong Kong'a ilişkin gelişmeler de ön planda kalmaya devam ediyor.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. hazırladığı notta, "Altın, son haftalarda piyasalarda risk almaya yönelik hareketlerin artması ile birlikte kazançlarını sürdürmekte güçlük çekiyor," dedi ve "Ancak orta vadede yükseliş beklentimiz sürüyor. Makro zemin, normalleşmiş bir büyümeye yönelik piyasa güvenine karşın, zorlu kalmaya devam ediyor. Merkez bankalarının bilançolarındaki genişleme yavaşlama işaretleri vermezken, jeopolitik gerilimler artıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Altın fiyatları yüzde 0.3 düşerek Londra saati ile 06:59'da ons başına 1,709.60 dolara indi. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.2 düştü ve üst üste üçüncü haftalık düşüşüne yöneldi. Gümüş yatay seyretti ve haftayı düşüşle geçmeye yöneldi. Paladyum yüzde 0.6 yükselirken, platin yüzde 0.2 geriledi.