Advertisement

Altın, yatırımcıların dikkatlerini Perşembe günü Washington'da başlayacak olan üst düzey ABD-Çin ticaret müzakerelerine çevirmesi ve traderların her iki tarafın da bir kur paktı ile sonuçlanabilecek "erken hasat anlaşması" olarak adlandırılan bir taviz arayışına gidebileceklerine ilişkin haberi değerlendirmeleri ile birlikte kazancının önemli kısmını geri verdi.

Üst düzey müzakereciler, ticaret anlaşmazlığının her iki ülkenin ekonomilerine zarar vermesi ve aynı zamanda diğer ülkelerin büyümeleri üzerinde de baskı oluşturması ile birlikte, Temmuz ayından bu yana ilk kez yüzyüze görüşmelere hazırlanıyor. Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklara göre, Beyaz Saray, gelecek haftaki tarife artışlarının askıya alınmasına yol açabilecek kısmi bir anlaşmanın parçası olarak daha önce mutabakata varılmış kur paktını uygulamaya koymak istiyor.

Öte yanan, yatırımcılar Fed'in Çarşamba günü açıklanan son toplantı tutanaklarını değerlendiriyor. Bu tutanaklara göre, yetkililer mevcut faiz indirim kampanyasının ne kadar devam ettirilmesi gerektiği konusunu tartışmaya başladı. Avrupa Merkez Bankası (AMB) da son toplantısının tutanaklarını Perşembe günü açıklayacak.

Spot altın yüzde 0.8 artışla ons başına 1,517.14 dolara kadar çıkarak 3 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından Londra saati ile 06:10'da yüzde 0.2 yukarıda 1,508.08 dolar seviyelerindeydi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 düştü.

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, "Altın, hisse senedi ve Döviz piyasalarında dalgalanmaya neden olan ABD-Çin ticaret görüşmelerine ilişkin belirsizlikten destek bulmaya devam ediyor," dedi ve "Ancak halen görüş farklılıkları büyük ve bu durum yakın zamanda bir anlaşmaya varılacağına ilişkin piyasa umutlarını düşük tutuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.6 yükselerek ons başına 17.8316 dolara çıkarken, platin ve palladyum yüzde 0.1 düşerek sırasıyla ons başına 891.18 dolar ve ons başına 1,680.45 dolar seviyelerine indi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD ve Çin'in ara bir anlaşmaya ilişkin müzakereleri, Trump yönetiminin bu hafta bazı Çin firmalarını kara listeye alarak Pekin yönetimi üzerindeki baskıyı artırmasının ardından geldi. ABD 15 Ekim'den itibaren 250 milyar dolarlık Çin ürünü için gümrük tarifesini yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarmayı planlıyor.

*New York Times'ta çıkan bir habere göre, ABD Başkanı Donald Trump bazı ABD firmalarına Huawei Technologies Co.'ya tedarik sağlama konusunda izin verebilir.

*Bloomberg'in derlediği verilere göre, yatırımcılar altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıklarını Çarşamba itibariyle 18'inci günde de artırdılar. Böylelikle varlıklar 2009'dan bu yana en uzun artış serisini gerçekleştirdi ve 2012 yılındaki rekor seviyesine yaklaştı.

*ABD'de Perşembe günü enflasyon verileri açıklanacak.