Advertisement
HABERLER ABONE OL

Banka bugünkü toplantısında faiz oranlarında beklendiği gibi değişikliğe gitmedi. AMB politika faizini % 0'da, mevduat faizini de eksi % 0.5'te tuttu. Banka Pandemik Acil Satın Alma Programı'nı (PEPP) 600 milyar euro artırdı ve program en az 2021'in Haziran ayına kadar uzatıldı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler programın 500 milyar euro tutarında artırılmasını bekliyordu.

Açıklamada "Yönetim Konseyi koronavirüs pandemisinin bittiğini değerlendirene kadar acil satın alma programı adı altındaki net varlık alımları sürecek" ifadesi yer aldı.

AMB, Mart ayında pandemi koşullarıyla mücadele için 750 milyar euroluk varlık alım programını başlatmıştı. Böylece toplam rakam 1.35 trilyona ulaştı.

Bugünkü karar, Euro Bölgesi'nde pandemi nedeniyle işsizlik oranının Mart'taki yüzde 7.1 seviyesinden yüzde 7.3'e yükseldiğini gösteren veri sonrası geldi. Rekor düşük seviyelere inen ekonomik aktivite ise hafifçe toparlanma eğiliminde..Bazı ekonomilerin yeniden açılmaya başlamasıyla imalat ve hizmet sektörleri Mayıs ayında 3 ayın zirvesine çıktı, ancak yılın ikinci çeyreğinde ekonominin nasıl bir performans göstereceğine dair hala belirsizlikler var.