Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde'a göre, Euro Bölgesi ekonomisi bu yıl, AMB'nin daha kötümser tahminlerine paralel olarak bir daralma ile karşı karşıya.

AMB Başkanı, karıldığı bir soru-cevap etkinliğinde, Euro Bölgesi'nde üretimin muhtemelen yüzde 8 ila yüzde 12 daralacağını ve daha ılımlı bir senaryo için tahminlerin artık gündem dışı kaldığını söyledi.

Lagarde, "Birkaç gün içinde, Haziran başında rakamlarımızı açıkladığımızda daha iyi bir fikre sahip olacağız, ancak muhtemelen orta ila şiddetli senaryolar arasında bir yerde olacağız" şeklinde görüş bildirdi.

AMB büyüme ve enflasyona ilişkin resmi projeksiyonlarını gelecek hafta, Yönetim Konseyi'nin para politikası kararı için de toplandığında açıklayacak.

Avrupa ekonomisi, koronavirüs pandemisinin yayılmasını önlemeye yönelik kısıtlamaların etkisi ile 2 Dünya Savaşı'ndan bu yana en şiddetli krizini yaşıyor. Bu kriz şimdiye dek yüz binlerce kişinin işini kaybetmesine mal oldu. AMB, Mart ayında, borçlanma maliyetlerini düşürmek için 750 milyar euro (822 milyar dolar) tutarında acil varlık alım programı hazırladı ve bu programı gelecek hafta daha da genişletebilir.