Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, enflasyonun faiz artışlarını durdurmaya yetecek kadar kontrol altında olduğuna ikna olmadığını ve kararının önümüzdeki haftalarda gelecek ek verilere bağlı olduğunu söyledi.

Nagel Perşembe günü Jackson Hole'da Bloomberg TV'ye yaptığı açıklamada, "Benim için bir duraklama düşünmek için çok erken" dedi ve karar vermeden önce ek rakamları bekleyeceğini de sözlerine ekledi. Nagel ayrıca “Enflasyonun hâlâ yüzde 5 civarında olduğunu unutmamak lazım. Yani bu çok fazla yüksek. Hedefimiz yüzde 2 yani gidilecek bir yol var" diye ekledi.

Ekonomik aktivite yavaşlarken çekirdek enflasyonun sabit kaldığını ve işgücü piyasasının "gerçekten oldukça iyi" olduğunu da söyledi.

AMB, enflasyonu yüzde 2 hedefine geri döndürmek amacıyla geçen ay yaklaşık bir yıl içinde dokuzuncu kez faiz oranlarını artırdı. AMB’nin Temmuz 2022'den bu yana yaptığı 425 baz puanlık artışların büyüme üzerinde baskı yaratması nedeniyle 20 ülkeden oluşan euro bölgesi ekonomisinin görünümü son aylarda kötüleşti.