Advertisement

Apple, son dönemde istihdamda temkinli planlamalar yapan ABD'li teknoloji devleri arasına katılarak ülkedeki resesyon endişelerine yönelik gelişmelere yenisini ekledi.

Bloomberg'in haberine göre şirket gelecek yıl için olası ekonomik durgunlukla mücadele edebilmek adına işe alımları yavaşlatmayı ve harcamaları azaltmayı planlıyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar kararın şirketin belirsiz zamanlarda daha temkinli olma ihtiyacından kaynaklandığını ve şu aşamada şirket geneline yayılan bir politika olmadığını belirtti. Söz konusu kararın şirketteki tüm ekipleri etkilemeyeceği belirtilirken Apple'ın hâlâ agresif bir ürün tanıtım takvimi planladığı ifade edildi.

Şirkette daha önce yapılan planlamalarda bazı ekiplerin yüzde 5-10 arası oranında artırılması öngörülüyordu. Apple, bazı boşalan pozisyonlarda işe alımları da gözden geçirmeyi planlıyor.

Tesla da işten çıkarmalar olmuştu

Son dönemde ABD teknoloji devlerinde resesyon endişeleri dolayısıyla temkinli bir istihdam politikasının izleri görülüyordu.

Google, Microsoft gibi teknoloji şirketleri benzer planlamaları yaparken elektrikli otomobil üreticisi Tesla'da da işten çıkarmalar başlamıştı.

Tesla Inc., Kaliforniya’da elektrikli araç üretimi yapan bir tesisini kapattığı için otopilot ekibinde çalışan yüzlerce işçiyi işten çıkardı. İşten çıkarılan işçilerin çoğunluğunun saatlik çalışanlar olduğu belirtildi.

Tesla CEO’su Elon Musk, daha önce yaptığı açıklamalarda maaşlı personelin yüzde 10'unu azaltma planlarını ana hatlarıyla belirtmişti