Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Asya-Pasifik piyasaları Pazartesi günü, yatırımcıların İran'ın hafta sonu İsrail'e yönelik insansız hava aracı saldırılarının etkisini tartması ve haftanın ilerleyen saatlerinde Çin ve Japonya'dan gelen önemli ekonomik verilere odaklanmasıyla geriledi.

İran, Cumartesi günü İsrail'deki askeri hedeflere 300'den fazla insansız hava aracı ve füze fırlatarak Başkan Joe Biden'ın "eşi benzeri görülmemiş" olarak tanımladığı bir saldırı gerçekleştirdi.

Biden Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD'nin İsrail'in gelen mühimmatın neredeyse tamamını vurmasına doğrudan yardım etmek için müdahale ettiğini söyledi.

Hindistan günün ilerleyen saatlerinde Mart ayı toptan enflasyon rakamlarını açıklayacak, Çin ise ilk çeyrek GSYİH rakamlarını Salı günü açıklayacak. Japonya, Mart ayı ticaret verilerini ve enflasyon rakamlarını sırasıyla Çarşamba ve Cuma günü açıklayacak.

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi 1,278 puana düşerken geniş tabanlı Topix yüzde 0,76 kayıp yaşadı.

Güney Kore'nin Kospi endeksi yüzde 1,19 oranında değer kaybederken, küçük ölçekli Kosdaq yüzde 1,55 oranında düşüş yaşadı.

Avustralya'da S&P/ASX 200 diğer Asya piyasalarına kıyasla daha küçük bir kayıpla yüzde 0,67 düştü.

Hong Kong'un Hang Seng endeksi yüzde 1,5 düşerken, Çin'in CSI300 endeksi trendi tersine çevirerek yaklaşık yüzde 1 kazandı.