Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Çin ekonomisinden toparlanmanın güç kazandığına ilişkin sinyaller gelirken Asya endekslerinde yatay bir seyir izlendi.

Hizmetler sektörü satın alma yöneticileri endeksinin beklentilerin üzerinde geldiği Çin'de endeksler yukarı yönlü bir harekeet gösterdi.

Hong Kong Hang Seng endeksinde de yükseliş görülürken Japonya endekslerinde primler sınırlı kaldı.

Çin'de Caixin hizmetler sektörü PMI Kasım'da 57,8 olarak kaydedildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi verinin 56,4 olarak gerçekleşmesi yönündeydi. Ekim'de ise hizmetler sektörü PMI 56,8 olarak gerçekleşmişti.

Kasım ayında ülkede bileşik PMI 57,5 oldu. Ekim ayında bu rakam 55,7 olmuştu. Ülkede bu hafta açıklanan imalat sektörü PMI rakamları 10 yılın zirve seviyelerine işaret etmişti.

Yatırımcılar ABD'den gelen teşvik paketi haberlerini de izledi

Asya piyasalarında yatırımcılar Çin'in verilerinin yanında ABD'den gelen teşvik paketi haberlerini de yakından takip etti.

ABD'de Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve ABD Senatosu Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer, yeni teşvik paketinde 908 milyar dolarlık büyüklüğün görüşmelerin temelini oluşturması gerektiğini belirtti. Pelosi ve Schumer ortak açıklamalarında uzlaşma ruhu içinde ortaya konan bu paketin iki taraflı görüşmelerin temelinde bulunması gerektiğini ifade etti.

Daha önce 2,4 trilyon dolarlık paket teklifinde bulunan Demokratların 908 milyar dolarlık yeni bir paket teklifi hazırlaması ABD kamuoyunda bir uzlaşma adımı olarak algılandı.