Advertisement

Son açıklamalara ve şirketin planları hakkında bilgi sahibi kişilere göre Reliance Industries Ltd.'yi eski bir holdingden yeni bir teknoloji ve e-ticaret devine dönüştürmeye çalışan 63 yaşındaki Hintli zenginin birkaç önceliği var.

Gelecek yıl çıkması beklenen yerel 5G ağı için ürünler geliştirmek, Facebook'un Whatsapp ödeme hizmetini Reliance'ın dijital platformuna entegre etmek ve şirketin e-ticaret hizmetlerini tüm ülkedeki geleneksel mağazalardan oluşan bir ağ ile birleştirmek bu öncelikler arasında.

Ayrıca Ambani Reliance'ın petrol ve petrokimya birimlerinde pay satmak için de adımlar atıyor. İlk plan dahilindeki pay satışı ile birlikte borcun azaltılması ve bu yılın başında yüksek teknolojiye dönüşün finanse edilmesi öngörülüyordu.

Ambani imparatorluğunu revize ederken yatırımcılar her adımını izliyor. Pandeminin tam ortasında 179 milyar dolarlık piyasa değerine sahip ekonomik dev rekabetin oldukça yüksek olduğu sektörlere girerek, Amazon.com Inc.'ten Wallmart Inc.'e köklü şirketlere meydan okuyor.

Reliance hisseleri bu yıl yüzde 55 yükselerek Eylül ayında zirve gördü. Ancak o zamandan beri kazançlarını azalttı. Öyle ki yatırımcılar Ambani'nin yapabileceklerine ilişkin daha fazla delil görmek istiyorlar.

Ambani'nin Facebook'un da aralarında bulunduğu yatırımcılar ile yeni ortaklıklarını sık sık dillendirmesine karşın Hintli zenginin fon toplama programı aslında B planı idi. Ambani ilk olarak Reliance'ın petrol ve petrokimya bölümündeki yüzde 20 payını 75 milyar dolar şirket değeri üzerinden Saudi Arabian Oil Co.'ya satmayı hedefliyordu.

İlk kez Aralık 2019'da açıklanan Aramco anlaşmasının amacı Ambani'nin şirketinin 18 ay içerisinde 22 milyar dolarlık net borcundan kurtulmasının sağlamaktı. Ancak Suudi Arabistan ile görüşmeler durdu ve Reliance yatırımcıları giderek daha fazla endişe duyar hale geldi. Şirketin hisseleri 23 Mart'a kadarki üç ayda yüzde 40'tan fazla değer kaybetti.

Bloomberg'in haberine göre dijital hizmetlerinde ve perakende birimlerinde pay satışını hızlandırmak için aylar öncesinden yollar aramaya başlayan Ambani, Aramco anlaşmasının durmasının ardından bu görüşmelere hız verme kararı aldı.

Kaynaklardan biri Reliance'ın dijital faaliyetlerine 20 milyar dolardan fazla ve perakende faaliyetlerine 6.4 milyar dolar taahhüt eden KKR & Co., Silver Lake ve Mubadala Investment Co. gibi büyük isimlerin de aralarında bulunduğu yatırımcılardan gelen tepkinin şirketin beklentilerinin ötesinde olduğunu belirtti.

Reliance Haziran'da net borçsuz olduğunu açıklamasından dokuz ay sonra hisse senetleri yükseldi.

Reliance'ın Temmuz ayındaki yıllık hissedar toplantısında Ambani ve en büyük çocukları Isha ve Akash yüksek teknolojiye ilişkin genel planlarını açıkladılar. Bahsettikleri yeni hizmetler arasında gelecek yıl için 5G kablosuz ağı ve Netflix, Disney+ Hotstar, Amazon Prime Video ile birçok TV kanalını bir çatı altında birleştirecek bir çevrim içi video izleme platformu yer alıyor.

Ayrıca Reliance'ın dijital birimi Jio Platforms Ltd., Hindistan'ın milyonlarda küçük, orta ve büyük ölçekli işletmelerine yönelik teknoloji çözümler ve uygulamalardan oluşan bir portföy geliştirecek. Sonrasında ise yurt dışına açılacak.