Advertisement

Küresel çapta Merkez Bankalarının koronavirüse karşı aldığı politika önlemlerinin yarattığı iyimserlik para birimlerini destekledi. 

Hindistan Merkez Bankası da faiz indirimine giden son ülke oldu. 

ABD'de işsizlik maaşına başvuranların sayısındaki tarihi artış doların küresel çapta değer kaybetmesine neden oldu. Fed Başkanı Jerome Powell dünkü mülakatında cephanelerinin tükenmediğini söyledi. 

Bank of Singapore Stratejisti Sim Moh Siong Merkez bankaları ve hükümetlerin devasa teşviklerinin dolar fonlanma baskısını azalttığını, risk iştahını da desteklediğini söyledi. Uzman para birimlerindeki rallinin sürdürülüp sürdürülemeyeceğini ABD ve Avrupa'da salgının gidişatının belirleyeceğini söyledi. 

Güney Kore wonu dolar karşısında yüzde 1'den fazla değer kazandı.

Hindistan para birimi rupi ve ülke tahvilleri faiz indirimi ve yeni açıklanan teşvik paketiyle yükseldi. Endonezya rupisi üçüncü günde de yükseldi, Filipin pesosu hükümet ve Merkez Bankası'nın ekonomiyi desteklemek için attığı adımlarla 2. haftayı da artışla tamamlamaya hazırlandı. 

Malezya ringiti 4. günde de ralli yaparken 10 yıllık tahvil faizi 18 baz puan düşerek yüzde 3.31'e geriledi. Tayvan doları da yükselirken ülke Borsası bugün geriledi.