Advertisement
HABERLER ABONE OL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Habertürk'ten Fatih Altaylı'ya Türkiye'nin aşılama planı ve Çinli Sinovac firması tarafından üretilen CoronaVac aşısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Hedeflerinin yaz gelmeden 100 milyon doz aşı temin ederek 50 milyon kişiyi aşılamak olduğunu söyleyen Koca, Alman biyoteknoloji şirketi Biontech'in geliştirdiği aşıdan da 25 milyon doz geleceğini söyledi.

Sinovac (Çin) ve AstraZeneca/Oxford Üniversitesi (İngiltere) tarafından geliştirilen aşıların, erken dönemde aşı temin edebilecekler şirketler arasında olduğunu fakat AstraZeneca’nın sonuçlarda sorun yaşanması sebebiyle firmayla anlaşılamadığını aktardı. “AstraZenaca hala aşı verebiliriz diyor ve sonuçlar olumlu çıkarsa İngilizlerin Astra Zeneca aşısını da alabiliriz. O kapı hala açık. Üstelik 4 dolar fiyatı ile en ucuz aşı da o.” diyen Bakan Koca, Moderna’nın geliştirdiği aşının ise ilk dönemde ABD dışına satılamayacağının altını çizdi.

"Biz aşıları acilen istiyoruz"

Bakan Koca, ülkelerin sipariş ettiği doz sayısı hakkında yaptığı konuşmasında, "Sürekli listeler dolaşıyor sosyal medyada ve medyada. Amerika 600 milyon doz, Hindistan 1,4 milyar doz, İngiltere 300 milyon doz, Almanya 300 milyon doz gibi sayılar. Biz bunların arasında 50 milyon doz ile altlarda gösteriliyoruz. Ama şunu kimse sormuyor. Bu bahsedilen dozlar bu ülkelere ne zaman verilecek bu aşılar ne zaman halka ulaşacak ve uygulanacak. Alacaklar da ne zaman alacaklar meselesi var. Bunların büyük bölümü 2021 sonuna kadar hatta daha sonrasına söz edilen sayılar. Biz ise acilen bu aşıları istiyoruz.” dedi.

"Aralık'ta muhtemelen 20 milyon doz temin etmiş olacağız"

1 Aralık tarihinde Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'a karşı geliştirilen aşılardan Türkiye'ye ne kadar getirileceği ve aşı çalışmasının ne zaman yapılacağının sorulması üzerine, "Aşıyla ilgili olarak, Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Bununla ilgili inaktif dediğimiz, daha önceden teknik olarak iyi bildiğimiz, yan etkisinin de az olduğunu düşündüğümüz aşıdan 50 milyon sözleşme imzalandı. Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma çaba ve gayreti içerisindeyiz." diye konuşmuştu.