Advertisement

Biden yönetiminden üst düzey yetkililer Tesla CEO'su Elon Musk ve General Motors CEO'su Mary Barra'nın da aralarında yer aldığı otomotiv sektörü temsilcileriyle elektrikli araçlar ve sarj altyapısı ile ilgili bir toplantı gerçekleştirdi.

Ford Motor CEO'su Jim Farley ve Chrsyler'ın ortak şirketi Stellantis CEO'su Carlos Tavares de toplantıya katılanlar arasında yer aldı

Toplantıyla ilgili yapılan açıklamada şarj istasyonu ve araçların birbiriyle uyumlu olması ve hangi araç ya da hangi istasyon olursa olsun kullanıcılara eksiksiz bir deneyim sunması gerektiği konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtildi.

ABD'de Kongre geçen yıl elektrikli araçlar için şarj istasyonlarıyla ilgili olarak 7,5 milyar dolarlık bir fonlamaya onay vermişti. Fakat elektrikli araç üretimi ve satımına yönelik vergi teşviki öngören düzenleme henüz yasal onay almadı.

Renault Group, Mıtsubishi Colt’u, Oyak Renault Bursa’daki fabrikasında üretme kararı aldığını açıkladı.

Renault Group’tan yapılan açıklamada "Yeni nesil Colt, tıpkı Clio modelinde olduğu gibi Renault-Nissan-Mitsubishi İttifakı’nın modüler CMF-B platformunda üretilecek.’’ ifadesine yer verildi.

Yeni araç 2023’ün 4. çeyreğinde Avrupa'da satışa sunulacak.

Renault Group Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) ve Oyak-Renault Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Doğu, "Yatırımlarımıza ara vermeden devam edeceğiz. Oyak-Renault Bursa Fabrikası Türkiye’nin en fazla ihracat yapan şirketleri arasında 3. sırada yer alıyor. Türkiye’nin toplam ihracatına yıllık 2,3 milyar euroluk katkıda bulunuyoruz’’ açıklamasını yaptı.

Doğu "2000 yılından bu yana Türkiye’ye yaptığımız yatırımların toplamı 2 milyar euro seviyesinde bulunuyor." dedi.

Elektrikli araçları 25 dakikada şarj edecek istasyonlar için DBE Holding iştiraklerinden Four ile Siemens işbirliği imzaladı.

Siemens Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, 300 kW çıkış gücüne sahip üniteler, elektrikli araçları 25 dakika gibi kısa bir sürede şarj edecek.

Açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan DBE Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Taha Pınar, Siemens ile yeni bir anlaşma daha imzaladıklarını ve bu kapsamda 50 adet 300 kW çıkış gücüne sahip hızlı şarj ünitesi alacaklarını bildirdi.

Pınar, bu yatırım kapsamında alımlarının 350 adete ulaşacağını kaydederek, "Four ile yakın zamanda istasyon sayısını artırarak Türkiye genelinde sürdürülebilir bir alt yapı sistemi kurmayı hedefliyoruz. Şu an Türkiye'de genel kullanıma açık yaklaşık 3 bin 500 adet şarj istasyonu var. Bunların yüzde 95'i 22 kW çıkışa sahip ve bu ürünlerin dolum süreleri 4-6 saati bulabiliyor. Bizim kullanacağımız ürünler DC elektrikle 300 kW çıkış gücünde. Doldurma süreleri araçların bataryalarına göre 25 dakikaya kadar düşebilecek." bilgisini verdi.