Advertisement

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde saat 17.24'te yerin 5 km derinliğinde 5.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem; Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Elazığ gibi çevre illerde de hissedildi.

AFAD da, saat 17.24'te merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5.7 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. Jandarma tarafından köy tarama çalışmalarının devam ettiği, tedbiren Erzurum ve Diyarbakır'dan arama kurtarma ve UMKE ekiplerinin yönlendirildiği bildirildi. AFAD'dan yapılan bir diğer açıklamada da, "Muş, Adıyaman ve Şanlıurfa illeri taranmış olup herhangi bir olumsuz durumun olmadığı belirlenmiştir" denildi.

22 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD),Bingöl’deki depreme ilişkin, “Kaynarpınar köyünde çatı göçmesi sonucu yaralanan 1 çocuk ambulansla hastaneye sevk edilmiştir. Karlıova Jandarma karakoluna ait gözlem kulesinde meydana gelen hasar sonrası 2 güvenlik korucusu yaralanmış olup 1’i enkaz altındadır” açıklamasını yaptı. Ayrıca, Elmalı köyünde 5, Dinarbey köyünde 2 vatandaşın yaralandığı bildirildi.

Saat 19.30 itibariyle elde edilen bilgilerin paylaşıldığı açıklamada ayrıca, “Bingöl ilinin Karlıova ilçesinde 14 Haziran 2020 tarihi saat 17.24’te 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem sonrası ikisi 4.7 ve 4.6 olmak üzere, toplamda 22 artçı deprem meydana gelmiştir." ifadeleri yer aldı. Bilgilendirmede, bölgeye toplam 26 araç ile 109 personel sevk edildiği de belirtildi.

Bingöl Valisi Kadir Ekinci "Bir karakolda gözetleme kulesi yıldı 3 kişi yaralandı. Henüz can kaybı bilgisi yok" bilgisini verdi. Vali Ekinci, "Şu an itibariyle Karlıova ve Yedisu ilçeleri arasında Kaynarpınar köyünde depremi yaşadık. İki güvenlik kulemiz çöktü. 3 arkadaşmız yaralandı. Bir korucumuz göçük altında. Bölgedeki iki köyde 10 evimiz çöktü" diye konuştu.

BİNGÖL VALİLİĞİ: GÖÇÜK ALTINDA KALAN GÜVENLİK KORUCUMUZ MALESEF KURTARILAMAMIŞTIR

Vatandaşlar, depremin yarattığı korkuyla sokaklara çıktı. İlk bilgilere göre, depremde toplam 9 kişi yaralandı. Bingöl Valiliği de, deprem bölgesinde 1'i güvenlik korucusu 7 kişinin göçük altından kurtarıldığını açıkladı.

Bingöl Valiliğinden yapılan son açıklamada ise, merkez üssü Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depremde göçük altında kalan güvenlik korucusunun şehit olduğu bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, Karlıova'nın Kaynarpınar köyünde göçük altında kalan güvenlik korucusunun kurtarılamadığı belirtildi.

Açıklamada, şehit güvenlik korucusuna Allah'tan rahmet, yakınlarına ve millete başsağlığı dilendi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile depremin meydana geldiği Bingöl'e gidecek.

AFAD: 18 KİŞİ YARALI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD),merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan depremde 18 kişinin yaralandığı bildirildi.

AFAD'dan yapılan açıklamada, bölgeye bir AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi, 20 ambulans, 12 UMKE aracı, bir mobil komuta aracı, bir acil müdahale ünitesi ve bir lojistik aracın sevk edildiği belirtildi.

Müdahale ve tarama faaliyetlerinin 86'sı AFAD personeli olmak üzere UMKE, 112 Acil, itfaiye, jandarma ekiplerinden toplam 116 personel ve 29 araç ile sürdürüldüğü ifade edildi.

Yaralı sayısının Bingöl'de 14, Erzurum'da 4 olmak üzere toplam 18 olduğu bildirildi.

Deprem sonrasında ikisi 4 büyüklüğünün üzerinde toplam 45 artçı yaşandığı aktarıldı.

Öte yandan, psikososyal destek çalışmaları kapsamında Bingöl Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden 16 personelin olay bölgesine sevk edildiği kaydedildi.

SOYLU: NÖBET KULÜBESİ YIKILDI, 1 KORUCU GÖÇÜK ALTINDA KALDI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremin ardından yaptığı açıklamada, "Bingöl-Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğünde depremde Valimizden aldığımız ilk bilgiye göre Karlıova-Kaynarpınar J.Krk.K.lığı nöbet kulesi yıkılmış, 1 Güvenlik Korucumuz göçük altında kalmış, 2’si de hafif şekilde yaralanmıştır. Köylerimizde tarama devam etmektedir" dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SÖZCÜSÜ KALIN: YARALAR EN KISA ZAMANDA SARILACAK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen deprem ile ilgili, "Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün imkanlar Bingöl için seferber edildi. Yaralar en kısa zamanda sarılacak." dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Bingöl'de Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Kalın, "Bingöl'ümüze büyük geçmiş olsun. Göçük altında hayatını kaybeden korucumuza Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün imkanlar Bingöl için seferber edildi. Yaralar en kısa zamanda sarılacak. Mevla hepimizi korusun." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Bingöl'de Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.7 büyüklüğündeki deprem ile ilgili Twitter hesabından açıklama yaptı. Kalın, "Bingöl'ümüze büyük geçmiş olsun. Göçük altında hayatını kaybeden korucumuza Allah'tan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla bütün imkanlar Bingöl için seferber edildi. Yaralar en kısa zamanda sarılacak. Mevla hepimizi korusun." ifadelerini kullandı.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI KURUM BİNGÖL'E HAREKET ETTİ

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bingöl’ün Karlıova ilçesi merkezli 5.7 büyüklüğündeki depremde şu ana kadar bir can kaybının olmadığını söyledi.

Gümüşhane gezisini tamamlayan Bakan Murat Kurum, Bingöl’de 5.7 büyüklüğünde gelen depremin ardından bölgeye hareket etmek üzere karayolu ile Trabzon’a hareket etti.

Trabzon Havalimanı’nda basın mensuplarına depremle ilgili kısa bir bilgi veren Bakan Murat Kurum “Arkadaşlar gidiyoruz Bingöl’e. İnşallah orada gerekli açıklamayı yapacağız. İnşallah vatandaşlarımızın ne ihtiyacı varsa gidereceğiz. Şuana kadar can kaybımız yok, detaylı şekilde yerinde inceleyeceğiz” açıklamasında bulundu. Bakan Kurum, daha sonra uçakla Bingöl’e hareket etti.

ERZURUM VALİSİ: OLUMSUZLUK GÖZÜKMÜYOR

Erzurum Valisi Okay Memiş, merkez üssü Bingöl'ün Karlıova ilçesi olan 5,7 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Deprem Erzurum’da da hissedildi. Erzurum’da şimdilik bir olumsuzluk gözükmüyor. İlerleyen saatlerde yine değerlendireceğiz." dedi.

Vali Memiş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bütün ekipleri Karlıova sınırına yönlendirdiklerini söyledi.

Köy muhtarlarıyla sık sık telefon görüşmesi halinde olduklarını ifade eden Memiş, şöyle konuştu:

"Birkaç köyde 'ev çöktü' diye ihbar geldi ama bunlar içinde yaşam olmayan metruk evler. Oralara da arkadaşlarımız bakıyor. Bütün arkadaşlarımız jandarma, AFAD, 112 ekiplerimiz müdahale ediyor. İhtiyaç halinde ben de Çat ilçesine geçeceğim. Gerekirse Karlıova'ya da takviye yapacağız. Deprem Erzurum’da da hissedildi. Erzurum’da şimdilik bir olumsuzluk gözükmüyor. İlerleyen saatlerde yine değerlendireceğiz. Öncelikli kendi mülki hudutlarımızdaki yerleşim yerlerine müdahale edeceğiz. Eğer sorun yoksa hemen Karlıova'ya buradan ekipleri sevk edeceğiz."

PROF. ÖZEREN: İKİ FAYIN BİRLEŞTİĞİ BÖLGEDE MEYDANA GELDİ

İTÜ Yerbilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Özeren de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Depremin gerçekleştiği yer Türkiye'de jeolojinin neredeyse en karmaşık olan yerlerinden birisi. Marmara'dan giden fay Yedisu-Tunceli bölgesinde Doğu Anadolu Fay Hattı ile birleşiyor. Dünyadaki en önemli yerlerden birisi burası. 2003'teki deprem Doğu Anadolu Fay hattındaydı. Söz konusu deprem ise Kuzey Anadolu Fayı'nın doğusunda ona benzer rejimde meydana geldi. Bölge çok riskli. Burası Türkiye'nin deprem riski açısından en duyarlı olması gereken yerlerinden birisi."

PROF.DR.NACİ GÖRÜR: BÖLGE DAHA HASSAS HALE GELDİ

Bilim Akademisi Üyesi Prof.Dr. Naci Görür de, Habertürk TV'de yaptığı açıklamada, depremin bölgeyi daha hassas bir hale getirdiğini ve bölgede bir stres transferine de neden olabileceğini söyledi. Görür, şunları kaydetti:

"Karlıova, Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayı arasında bir kesişme noktasıdır. Bu açıdan, deprem orta bir deprem olmasına rağmen, bölgeyi daha hassas hale getirdi. Erzincan-Karlıova arası daha hassas hale geldi. Karlıova-Bingöl arası da daha hassas hale geldi.

Bu açıdan Erzincan-Karlıova arasına dikkat etmek gerekiyor. Bunu, bugün yarın deprem olacak anlamında demiyorum. Bingöl-Karlıova arasında en son deprem 1866 yılında ve 7.2 büyüklüğündedir. Bu açıdan bu deprem, bölgeyi deprem açısından hassaslaştırdı şeklinde yorumluyorum.

Yedisu fayı da, Türkiye'de deprem beklenen en riskli bölgelerden birisidir. Elazığ'da deprem olunca da Bingöl Karlıova'ya dikkat edelim demiştim. Bu deprem ile Elazığ'daki deprem arasında doğrudan bir ilişki kurmuyorum ama bu doğrultu atılımlı faylarda depremler birbirlerinden etkileniyorlar. Bu açıdan bir stres transferi ile hemen yakınındaki bir fayı etkileyebilirler. 7 ve 7'nin üstünde depremler olabilir. Bu nedenle dikkatli olmak gerekiyor."

"YEDİSU FAYINI TETİKLEYEBİLİR"

Görür ayrıca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada da, "Yedisu Fayı üzerinde büyük bir deprem bekliyoruz. Bu deprem bu hat üzerinde. Dolayısıyla, bu fayı tetikleyebilir, dikkatli olalım. İkincisi bugün olan depremin Doğu Anadolu Fayı'nın Bingöl-Karlıova segmanı ile ilişkisi yok. Bu segmanda hala büyük bir deprem bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

PROF. ŞERİF BARIŞ: DAHA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLEMİYORUM

Kocaeli üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şerif Barış depremin hemen ardından Habertürk TV'de yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Deprem Kuzey Anadolu Fayı'nın bitiş noktasında gerçekleşmiş görünüyor. Kerpiç evler gibi bazı evlere hafif zarar vermiş olabilir. Bu büyüklükte bir depremin betonarme evlere genelde zarar vermemesi gerekiyor. Bugüne kadar Kuzey Anadolu Fay hattında da bu büyüklükte bir deprem meydana gelmemişti. Ben daha büyük bir deprem de beklemiyorum."

"VATANDAŞLARIN EVLERİNE GİRMESİNİ ÖNERMİYORUM"

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü'nden Prof. Dr.Zülfü Gürocak:

"Bölgede ciddi bir stres birikimi var. Bu sarsıntı stresin ciddi şekilde azaldığı anlamına da gelebilir. Sarsıntı iki fay hattının kesiştiği yerde meydana geldi. Şu an deprem çok yeni. Vatandaşların evlerine girmesini önermiyorum. Bu büyüklüklerde depremler de olabilir. Halkımızın bu birkaç günü, yetkililerin de bilgilendirmeleriyle dışarıda kalmalarında fayda var."

KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER

Tarih Saat Enlem(N) Boylam(E) Derinlik(km) MD ML Mw Yer Çözüm Niteliği
---------- -------- -------- ------- ---------- ------------ -------------- --------------
2020.06.14 18:09:14 39.3810 40.7453 5.0 -.- 4.6 4.7 KAYNARPINAR-KARLIOVA (BINGOL)
2020.06.14 17:57:18 37.1515 34.5510 3.9 -.- 3.1 3.0 SEBIL-CAMLIYAYLA (MERSIN)
2020.06.14 17:53:46 39.3720 40.6775 16.3 -.- 3.2 -.- DINARBEY-YEDISU (BINGOL)
2020.06.14 17:48:55 39.3800 40.6758 12.6 -.- 3.2 -.- DINARBEY-YEDISU (BINGOL)
2020.06.14 17:47:48 39.3513 40.6867 3.0 -.- 3.0 2.8 DINARBEY-YEDISU (BINGOL)
2020.06.14 17:45:36 39.3755 40.6827 8.4 -.- 2.8 -.- DINARBEY-YEDISU (BINGOL)
2020.06.14 17:43:49 39.3498 40.6403 5.0 -.- 2.9 -.- DINARBEY-YEDISU (BINGOL)
2020.06.14 17:34:46 39.3607 40.7458 5.0 -.- 4.5 4.6 KAYNARPINAR-KARLIOVA (BINGOL)
2020.06.14 17:30:31 39.3623 40.7552 5.0 -.- 3.5 -.- KAYNARPINAR-KARLIOVA (BINGOL)
2020.06.14 17:24:26 39.3495 40.7350 5.0 -.- 5.8 5.8 KAYNARPINAR-KARLIOVA (BINGOL) REVIZE01 (2020.06.14 17:24:27)
2020.06.14 16:09:54 38.2627 38.8482 1.0 -.- 2.2 -.- ORMELI-PUTURGE (MALATYA)
2020.06.14 15:22:56 34.7182 25.4503 31.4 -.- 3.0 -.- GIRIT ADASI (AKDENIZ)

haberturk.com