Advertisement

Koronavirüs salgınının etkisi altındaki ekonomiyi canlandırmaya çalışan Fed, ABD merkez bankası adına bazı tahvil alım programlarına rehberlik etmesi için BlackRock Inc.'i işaret etti.

New York Fed tarafından Salı günü yapılan açıklamaya göre dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock, yatırım danışmanı olarak hizmet verecek ve üç ayrı programı yönetecek. Bunlara merkez bankasının Pazartesi günü açıkladığı, iki yeni borçlanma imkanı da dahil.

New York Fed'in açıklamasında BlackRock'ın ikincil piyasada konuyla ilgili her çeşit şirket tahvilinden büyük miktarda alma konusundaki uzmanlıkları, derin bilgisi ve özel sektör tahvil piyasasındaki önemli tecrübesi, güçlü operasyonel ve teknolojik kabiliyetleri değerlendirildikten sonra söz konusu görev için seçildiği belirtildi.

Geçen üç haftada finansal piyasalarda ve ekonomideki kredi akışını destekleme için güçlü adımlar atan Fed, Pazartesi günü sürpriz bir açıklamayla sınırsız Hazine tahvili ve mortgage'a dayalı menkul kıymet alımı yapacağını söyledi.

ABD para otoritesi ayrıca ticari mortgage'a dayalı menkul kıymet alımına başlayacağını ekledi. Buna göre NY Fed, bu hafta her gün, aralarında Fannie Mae ve Freddie Mac de bulunan konut piyasası devleri tarafından ihraç edilen 50 milyar dolarlık mortgage'a dayalı menkul kıymet alımı yapacak.