Advertisement

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Sözcüsü, Ukrayna’dan tahıl yüklü ilk gemilerin birkaç gün içinde yola çıkmasının beklendiğini açıkladı.

Bloomberg'in haberine göre, sözcü BM’nin anlaşmanın imzalanmasından bu yana sık sık temas kurduğunu belirttiği tarafların anlaşmaya olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiklerini ifade etti.

Sözcü, “Türk hükümeti, anlaşmanın bir parçası olan İstanbul’daki ortak koordinasyon merkezi için fiziki bir alan sağladı. Ortak koordinasyon merkezi, denizcilik endüstrisi ile bağlantı kuracak ve yakında gemiler için ayrıntılı prosedürler yayımlayacak” ifadelerini kullandı.

Buğdayda Rus saldırısı gerginliği gevşiyor

Cuma günü İstanbul’da düzenlenen törende Ukrayna ile tahıl koridoru anlaşmasına imza atmasının üzerinden 24 saat geçmeden Rusya, seyir füzeleri ile Odesa Limanı’nı vurmuştu.

Ukraynalı yetkililer tahıl depolarının isabet almadığını açıklarken, Rusya da Odesa’daki askeri bölgenin hedef alındığını duyurmuştu. Ukrayna tahıl ihracatını planlanan şekilde gerçekleştirebilmek için teknik hazırlıkları sürdürdüğünü bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Pazartesi günkü TRT yayınında tahıl sevkiyatı anlaşmasına ilişkin, “Herkesten attıkları imzalara sahip çıkmalarını ve üstlendikleri sorumluluklara uygun hareket etmelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan BM sözcüsünün, tüm tarafların anlaşmaya olan bağlılıklarını yeniden teyit ettiklerini açıklaması ve Ukrayna’nın da sevkiyat hazırlıklarını sürdürmesi üzerine buğday fiyatları yükselişlerin bir kısmını geri verdi. Buğday vadelileri Chicago’da bir ara yüzde 4,6’ya yakın yükseldikten sonra yüzde 1,45 artışla kapandı.

Ancak bazı analistler tahıl ihracatının sürdürülebilirliğine şüpheyle yaklaşıyor. Chicago merkezli Price Futures Group Inc. Analisti Jack Scoville, “Yurt içindeki ve limanlardaki altyapının yeniden inşa edilmesi gerektiğinden, Ukrayna’dan ilk aşamada çok büyük bir ihracat gerçekleştirilmesi olasılığı düşük” dedi. Ukrainian Agribusiness Club Direktörü Roman Slaston, çiftçilerin de bu anlaşmaya temkinli bir iyimserlikle baktıklarını ve ihracatın her an durabileceğine inandıklarını söyledi.