Advertisement
HABERLER ABONE OL

Brezilya Devlet Başkanı Lula Da Silva, BRICS üyesi ülkelere ortak para birimi çağrısında bulundu.

Lula da Silva, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile düzenlediği basın toplantısında, bir BRICS ortak para birimi hayal ettiğini belirtti. Lula Da Silva, konuşmasında ayrıca, BRICS ortak para biriminin üye ülkelere ABD dolarına bağımlı olmadan iş yapma ve müzakere konusunda daha özgür olma imkânı vereceğini vurguladı.

Diğer taraftan Lula Da Silva, Venezuela'nın BRICS grubuna dahil olması taraftarı olduğunu belirterek, "Yakında bunu ele alacağız ve çeşitli entegrasyon taleplerini değerlendirmemiz gerekiyor." dedi.

“Rusya ve Venezuela yaptırımlara maruz kalıyor”

Bloomberg Muhabiri Andrew Rosati, konu hakkında yaptığı değerlendirmede, Lula Da Silva'nın ortak para birimi konusunda uzun yıllardır bir çağrıda bulunduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Aslında çok zor bir süreç, çünkü farklı ülke ekonomilerinden bahsediyoruz. Örneğin, Brezilya’da enflasyon oranı yüzde 4, Arjantin’de ise yüzde 100’ün üzerinde. İki ülke arasında enflasyon açısından büyük bir fark var. Dolayısıyla bu mümkün değil.

Bu para biriminin ne kadar gerçekçi olabileceğine dair akıllarda soru işareti oluşuyor. Lula, BRICS’e katılması için Venezuela’yı da çağırdı. Hem Rusya hem de Venezuela, ABD ve diğer ülkeler tarafından yaptırımlara maruz kalan ülkelerden. Dolayısıyla bu durum, süreci çok karmaşık hale getirebilir.”

BRICS

Brezilya, Rusya, Çin, Hindistan ve Güney Afrika'dan oluşan BRICS ülkeler grubu, üye ülkeler arasında diplomatik, güvenlik ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Dünya nüfusunun yüzde 40'ına ev sahipliği yapan BRICS ülkelerinin toplam gayrisafi yurt içi hasılaları (GSYİH) ise küresel hasılanın 4'te 1'inden fazlasını teşkil ediyor.