Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Bankacılık sektöründeki küresel işten çıkarmalar listesine Goldman Sachs Group Inc. de ekleniyor. Goldman, pandemi sırasında askıya alınan tenkisata devam edecek.

Wall Street'in devleri arasında yer alan Goldman, iş gücünün yüzde 1'ini tasfiye edecek bir plan üzerinde çalışıyor. Konuya yakın kaynaklara göre işten çıkarılacak çalışan sayısı 400'ü bulacak.

Diğer bankalar tarafından bu hafta açıklanan işten çıkarmalar da hesaba katıldığında, Bloomberg tarafından derlenen rakamlara göre bu yılki toplam rakam 67 bin 844'ü buluyor.

Avrupa, Kuzey Amerika, Asya ve Afrika'dan 30'un üzerinde banka iş gücünü azaltmayı planlıyor. Birçok bankanın planlarını açıklamadan personel çıkarmasından dolayı gerçek toplam büyük bir ihtimalle bu rakamın üzerinde.

2014 yılından bu yana açıklanan işten çıkarmalar artık yarım milyon civarına ulaştı. Kıyaslamak için bir sayı vermek gerekirse, ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co.'nun çalışan sayısı 256 bin 710.

Küresel ölçekte işten çıkarmaların büyük bölümünü 2008 finans krizinden ABD bankaları kadar hızlı toparlanamayan Avrupalı bankalar oluşturuyor.