Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin Devlet Konseyi'nin 12 inşaat şirketi ve yerel yönetimler tarafından işaret edilen baskı altındaki bazı şirketler için yeni bir fon planlandığı belirtildi.

Gelişen piyasalar konusunda haberler yapan REDD'in haberine göre fon için China Construction Bank'ten 50 milyar yuan (7,4 milyar dolar) ve Çin Merkez Bankası'nın yeniden borçlanma imkanı vasıtasıyla 30 milyar yuan (4,4 milyar dolar) temin edildi.

Söz konusu fonun 200-300 milyar yuan (30-44 milyar dolar) seviyesine yükseleceği belirtildi.

Pekin yönetiminin geçen hafta da mortgage ödemeleri için yeni bir plan geliştirdiği belirtilmişti.

Bloomberg'in konuya yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre Çin, ertelenen konut projelerinde mortgage ödemelerini cezasız ötelemeyi planlıyor.

Henüz kesinlik kazanmamış plana göre ertelenmiş konut projelerine yatırım yapan yüzbinlerce konut yatırımcısının mortgage ödemeleri kredi skorlarına zarar gelmeden ertelenecek.

Plan Çin’in sarsıntıdaki konut piyasasına istikrar getirmek için yerel yönetimler ve bankaların da dahil olduğu geniş bir planın parçası olarak görülüyor.

Son dönemde ülkede tamamlanması geciken konut projelerine yatırım yapan Çinliler mortgage ödemelerini yapmayarak boykot süreci başlatmıştı. Boykot Cuma günü itibarıyla 80 şehirde en az 230 projeyi etkilemişti.