Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin'de bazı bölgelerde Kovid-19 önlemlerinin yeniden uygulamaya alındığı Mart ayında imalat göstergesinde daralma sinyali görüldü.

Ülkede resmi satın alma yöneticileri endeksi Mart'ta 49,5 olarak kaydedildi. Böylelikle 5 ayda ilk kez göstergede daralma işareti izlendi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 49,8 değerini alması yönündeydi.

Hizmet sektörü satın alma yöneticileri endeksi de benzer sinyaller verdi. Endeks Mart'ta 48,4 değerini aldı. Bu veriye ilişkin ekonomistlerin tahmini 50,3 olmuştu.

Mart ayında ülkede Kovid-19 vakalarına ilişkin yeni önlemler uygulanmış, ülkenin önemli sanayi bölgelerinden biri olan ve Foxconn, Huawei ve Tencent gibi teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan 17,5 milyonluk Shenzhen şehri yükselen vakalar nedeniyle karantinaya alınmıştı.

Mart ayının sonlarına doğru ülkenin finans merkezi Şanghay için de kapanma kararı çıkmıştı.

Son verileri değerlendiren Pinpoint Asset Management Başekonomisti Zhang Zhiwei, Şanghay'daki kapanmanın Mart ayının sonlarına doğru gerçekleştiği için bunun yansımasının Nisan ayı verilerinde olacağına dikkat çekerken, Çin'de hükümetin gerekli olması halinde kısa vadede salgın önlemlerine öncelik verip büyümeden fedakarlık yapma taraftarı olduğuna işaret etti.