Advertisement

2000’li yıllarda Çin Merkez Bankası’nda danışman olarak görev alan Yu Yongding şu anki ekonomik koşullarda ülke Merkez Bankası’nın yapabileceklerinin sınırlı olduğunu savundu. Yu, ekonomik istikrar için mali politikaların önemine dikkat çekti.

Çin Merkez Bankası son haftalarda gösterge faizi yaklaşık 2 yıl sonra ilk kez indirmek de dahil çeşitli gevşeme adımları attı.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde büyüme son aylarda emlak krizi, yatırımlardaki azalma ve Kovid-19 etkisiyle yavaşladı.

Kredi talebinin görece düşük olduğunu, parasal gevşemenin etkilerinin sınırlı olduğunu belirten Yu, ekonomiyi desteklemek için kamu harcamalarının artırılması gerektiğini kaydetti. Yu, “mali politikada kararlı bir değişim olmazsa parasal gevşemenin etkisi sınırlı olur. Çünkü gevşeme, düşük verimliliğe sahip sektörlere aşırı kredi akışı gibi farklı sorunları ortaya çıkarabilir” diye konuştu.

Kimi ekonomistler de Yu ile benzer görüşü savunuyor, Australia & New Zealand Banking Grup Çin Stratejisti Xing Zhaopeng Çin’in temel sorunlarının arz kaynaklı sıkıntılardan ve talep yetersizliğinden kaynaklandığını, bunların da sadece gevşek para politikasıyla çözülemeyeceğini söyledi.