Advertisement
HABERLER ABONE OL

Çin Devlet Konseyi, yerel yönetimlere, ekonominin yavaşladığı bir ortamda yatırımları desteklemek için bu yıl daha fazla özel tahvil satışı yapmaları çağrısında bulundu.

Resmi haber ajansı Xinhua’da çıkan bir habere göre, Başbakan Li Keqiang başkanlığında toplanan Çin’in kabinesi niteliğindeki Devlet Konseyi Çarşamba günü yerel yönetimlere, gelecek yılın başında daha fazla inşaat projelerine sahip olmalarını istedi. Konsey öte yandan yerel yönetimlere iç talebi artırmak için özel tahvillerden gelen gelirleri daha iyi kullanmaları çağrısında da bulundu.

Xinhua’nın haberinde, bölgesel yönetimlerin gelecek yıl proje hazırlıklarını artırması, olgunlaşmış projelerin başlatılmasını sağlaması ve özel tahvil kotaları için makul taleplerde bulunması gerektiği kaydedildi. Habere göre, yetkililer, son iki yılda yaptıkları gibi, gelecek yıl için önceden bazı tahvil kotaları sağlanması olasılığı üzerinde de çalışacak.

Li: Ekonomi aşağı yönlü trend baskısıyla karşı karşıya

Başbakan Li, ekonominin “yeni aşağı trend baskısı” ile karşı karşıya bulunduğunu ve çapraz döngüsel politika ihtiyaçlarının güçlendirilmesi gerektiğini tekrarladı. Ekonomistler dördüncü çeyrek için büyüme tahmin medyanını yüzde 3,1’e indirirken, bazıları ekonominin gelecek yıl, geçen yılki pandemi etkisi dışarıda bırakıldığında, 1990'dan bu yana en yavaş büyümesini gerçekleştirebileceğini kaydediyor.

Yerel yönetimlerin özel tahvil satışları bu yılın ilk 10 ayında, kısmen kaliteli projelerin azlığından dolayı, özellikle yavaştı. Daha önce, Maliye Bakanlığı yerel yönetimlerden Kasım ayına kadar bu yılın kotası dahilindeki tüm tahvillerin satışının tamamlamalarını istedi.