Advertisement
HABERLER ABONE OL

Coinbase Global Inc. CEO’su Brian Armstrong şirketin şu an için tüm Rus kullanıcıların erişimlerini yasaklamayacaklarını fakat bu yönde bir yaptırım kararı alınırsa buna uyacaklarını söyledi.

Armstrong Twitter’dan yaptığı açıklamada kanunlara saygılı tüm finansal kurumların yapacağı gibi Coinbase’in de yaptırım açıklanan kişi ya da kurumlara ait olabilecek hesapları yasaklayacağını fakat önlem olarak tüm Rusların hesaplarını yasaklamayacaklarını belirtti.

Armstrong, “Rusya’nın para biriminin çöküşünün ardından bazı sıradan Rus vatandaşları için kripto paralar geçim kaynağı haline geldi. Birçoğu ülkelerinin eylemlerine karşı çıkıyorlar ve böylesi bir yasak onlara da zarar verir” değerlendirmesinde bulundu.

Kripto para endüstrisi Rusya’nın Ukrayna işgali sırasında yoğun ilgi görmüş ve hükümet yetkililerinin Rusya ya da ülkenin zenginlerinin yaptırımlardan kaçınmak için kripto para almış olabileceklerine dair şüphelenmesine neden olmuştu.

"Kripto paraları takip etmek altından daha kolay"

Ukrayna ise aktif bir şekilde dijital varlık bağışı talep ederken ülkenin Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov büyük kripto para Borsalarından Rus adreslerini tamamen yasaklamasını talep etmişti.

Son blokzincir verileri ise yaptırımlara maruz kalan ülke vatandaşlarının büyük kripto para borsalarında işlem yapmak için acele etmediklerini gösteriyor.

3 Mart günü Ruble cinsinden yapılan kripto aktivitelerinin toplan büyüklüğü 34,1 milyon dolarken bu rakam 24 Şubat’ta 70,7 milyon dolar ve rekor olan 20 Mayıs 2021 günü 158 milyon dolar olarak gerçekleşmişti.

Armstrong Rus oligarkların yaptırımlardan kaçınmak için kripto kullanımı konusunda yüksek bir risk görmediğini çünkü açık cüzdanlar ile para transferlerini takip etmenin nakit ya da altın kullanmaktan çok daha kolay olduğunu kaydetti.