Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransız mallarına boykot çağrısı yaptı.

Erdoğan, "Fransız mallarını sakın satın almayın" ifadelerini kullandı.

Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Mevlid-i Nebi Haftası Açılış Programında konuşan Erdoğan "İslam alemi sancılı, zorluklarla dolu günler yaşıyor. İslam beldelerinde anaların feryatları, bombalara enkaza çevrilen camilerin görüntüleri yansıyor. Libya'nın zengin yer altı kaynakları darbeciler ve Batılı emperyalist güçler tarafından talan edildi. İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi sirayet ettiğini görüyoruz. Ben milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markaları satın almayın." diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında Oyak Çimento ve Alcatel hisseleri geriledi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mallarını boykot çağrısının ardından Borsa İstanbul'da işlem gören Oyak Çimento hisselerindeki günlük düşüş yüzde 5,7'ye ulaştı.

Alcatel Lucent Teletaş hisselerinde ise günlük kayıp yüzde 8,7'yi gördü.

Erdoğan'ın daha önceki açıklamaları üzerine Fransa elçisini çağırmıştı

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonunda yaptığı konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron için "Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Fransa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız lider Macron hakkındaki sözlerinin 'kabul edilemez' olduğunu söyleyerek Ankara Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere Paris'e çağırmıştı.