Advertisement

Emtiaya bağlı para birimleri, koronavirüsten kaynaklı can kayıpları güveni baskılamayı sürdürürken ABD Senatosu'nun 2 trilyon dolarlık teşvik paketinin onaylamasının ardından kayıplarını azalttı.

Avustralya Doları yüzde 1.5'lik kayıplarının bir kısmını geri alarak yüzde 0.5 ekside seyretti. Yeni Zelanda Doları gün içinde yüzde 1.3 gerilemesinin ardından kayıplarını azalttı ve dolar karşısında yüzde 0.2 ekside seyretti.

ABD Senatosu pandemiden kaynaklı ekonomik zarar ile mücadele etmek için kredi, vergi indirimleri ve doğrudan ödemeleri içeren tarihi paketi onaylayarak, yasayı geçirmek için Demokratların güçlü olduğu Temsilciler Meclisi üzerindeki baskıyı artırdı.

Buna karşın dünyanın en büyük ekonomisinde koronavirüs kaynaklı can kayıpları bini geçti. Virüs kaynaklı ölümler, riskli varlıklarda güçlü bir toparlanmanın önüne geçti.

Osaka'da Resona Bank piyasa işlem ofisi müşteri yöneticisi Ryuta Tekatomi, "Küresel ekonomik görünüme ilişkin endişeler, koronavirüsün durumunun daha da kötüye gitmesiyle riskli varlıkları olumsuz etkiliyor." dedi. Tekatomi, merkez bankalarının dolar fonlama koşullarını iyileştirme çabalarının, yatırımcıların dikkatini küresel ekonominin durumuna yönelttiğini belirtti.

Wellington'da Harbour Asset Management Ltd. tahvil ve Döviz stratejist Hamish Pepper, "Riskli varlıklardaki pozisyonlarını kapatmak isteyen Asyalı traderların sahip oldukları pozisyonları korumak için ilk olarak Avustralya Doları satacaktır." dedi.

Dolar/yen paritesi yüzde 0.4 düşüşle 110.74 seviyesinden işlem gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) yüzde 0.1 azaldı.

Virüs salgınından kaynaklı can kayıpları tüm dünyada 21 bini aşarken vaka sayısı 470 bini buldu.