Advertisement

Japonya'da bu hafta sonu düzenlenen G20 zirvesindeki olumlu haber akışıyla Türk varlıkları ilk işlem gününde olumlu performans kaydediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Trump'la görüşmesi sonrası yaptığı açıklamada ABD'den S400 konusunda yaptırım beklemediğini ifade etti. Yine zirvede uluslararası piyasaların da yakından takip ettiği Çin lideri Jinping ve ABD Başkanı Trump'ın görüşmelerinde ek tarife gelmeyeceği konusunda uzlaşarak müzakereleri sürdürme kararı aldılar.

Cuma gününü 5.79 civarında tamamlayan Dolar/TL bugün % 2'nin üzerinde düşerek 5.62'ye kadar çekildi.

Euro da % 2'den fazla düşüşle 6.42'ye çekilirken sepet kurda günlük düşüş %2'ye ulaştı. BIST 100 Endeksi % 3'ün üzerinde primli seyrederken bankacılık endeksinde günlük yükseliş % 5'i buldu. Türkiye'nin 5 yıllık CDS risk primi göstergesi de 380.8 baz puana gerileyerek Nisan'dan beri en düşük seviyeye indi.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı Bloomberg HT'ye G20 zirvesinin beklenenden çok daha olumlu olduğunu belirterek "Trump'ın mesajları piyasalardaki endişeleri bir miktar ortadan kaldırdı. TL varlıklar diğer gelişen piyasaların gerisinde kalmıştı şimdi bunu kapatma eğiliminde..Endeksin 99 bin 600 üzerinde kalması önemli olacaktır. Kurda 5.65 seviyesi destek olarak önemli. Bu seviyenin altını görürsek devamında 5.50, hatta 5.20 bandına geri çekilme olabilir" yorumunu yaptı.

Atlas Portföy Genel Müdür Yardımcısı Cem Şekerci Bloomberg HT'ye küresel piyasalarda bu hafta olumlu fiyatlama görülebileceğini belirterek "tarifelerin gelmemesi, Huawei ile ilgili söylemlerin yumuşaması gibi gelişmeler jeopolitik risklerin düşmesi ve ticaret savaşının tonunun yumuşaması piyasalarda olumlu fiyatlamaya neden oluyor. Altın hızla 1400'lerin altına geriledi, global risk iştahı artabilir." diye konuştu.

Türk Lirası bu sabah benzer para birimleri arasında en iyi performansı kaydetti

5 yıllık CDS ve dolar/TL'de 1 yıllık hareket

TL'de 4 günlük hareket

TÜRK VARLIKLARINDA GEÇEN HAFTA

Dolar geçen haftayı sınırlı düşüşle kapattı, dolar böylece TL karşısında 2. haftada da düştü. 2 yıllık tahvil faizi geçen hafta gerilerken, Türkiye'nin 5 yıllık risk primi de 50 baz puana yakın geriledi.