Advertisement

Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki kadın girişimcilere yerel bankalar üzerinden kullandırılmak üzere 600 milyon euro büyüklüğünde finansman sağlanacağını kaydetti.

Bankadan yapılan yazılı açıklamada fonun, kadın-erkek girişimciler arasındaki finansman farkının azaltılması amacıyla sağlanacağı belirtildi.

Söz konusu fonlama İş Hayatında Kadınlar programı altında yerel bankalar aracılığıyla kullandırılacak. Program dahilinde kadın girişimciler tarafından yönetilen şirketler Kredi Garanti Fonu ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın risk paylaşımından fayda sağlayacak. Bununla birlikte Avrupa Birliği'nin de hibe fonlamasıyla programı desteklediği belirtildi.

Açıklamada program kapsamında Denizbank'a 50 milyon euroluk yatırımın ulaştırıldığı, diğer bankaların da bu programa katılmasının beklendiği ifade edildi.

EBRD Başkanı Odile Renaud-Basso Türkiye ziyaretinde cinsiyet eşitliğinin sürdürülebilir büyüme açısından temel unsur olduğuna dikkat çekti.

Program 2014'te başlamıştı

İş Hayatında Kadınlar programı 2014 yılında uygulamaya konulmuştu. Takip eden üç yıl içinde 300 milyon euroluk fonlama sağlandı. Program dahilinde EBRD finansman ile birlikte farklı alanlarda danışmanlık desteği de verdi. EBRD'nin açıklamasına göre söz konusu imkanlardan Türkiye'de 20 bin kadın fayda sağladı.

EBRD, Türkiye'de 351 projeye 14 milyar euroluk finansman sağladı. Bu projelerin yüzde 95'i özel sektör girişimlerinden oluştu.