Advertisement
BULUT BİLİŞİM ABONE OL

Hande Berktan

Teknoloji Pazar Araştırma ve Analiz Şirketi Juniper Research’un yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre 2026’da 35milyon hanede elektrikli araçları şarj edecek sistemin kurulu olması öngörülüyor.

Global yüksek teknoloji sektörüne araştırma, analitik hizmetler sunarak danışmanlık yapan ve analist raporları hazırlayan Juniper Research tarafından yapılan yeni bir araştırma, evde elektrikli araç şarjı için yapılan harcamanın 2026'da küresel olarak 16 milyar doları aşması bekleniyor.

Elektrikli Araç Kullanıcıları Daha Az Maliyetli Ev Tipi Araç Şarjına Yöneliyor

Önümüzdeki 5 yıl içinde %400'ü aşacak olan bu hızlı büyüme ivmesinin nedeni, maliyetli ve rahatsız edici genel şarj ağlarını kullanmak yerine elektrikli araçlar için daha düşük maliyet avantajı ve evde daha rahat şarj kolaylığı. Evde elektrikli araç şarj ünitesi kuran kullanıcıların yüzde %55’i duvarda kutu tipi, yüzde 45’i fiş tipi şarj ünitesi kullanıyor.

2021'de yalnızca 2 milyon olan dünya genelinde ev tipi duvar kutusu elektrikli araç şarj ünitelerinin 2026'ya kadar 21 milyon adede ulaşması bekleniyor. Araştırma yazarı Nick Maynard "Ev tipi duvar kutuları, elektrikli mobilitenin geleceğini güvence altına almak için evde şarj sunumlarını destekleme sorumluluğu hem otomobil üreticilerine hem de hükümetlere ait olmakla birlikte, alternatiflerden daha uygun ve daha düşük maliyetlidir." açıklamasını yaptı.

Ev Tipi Elektrikli Araç Şarj Kutusu Pazarı 2026'da 5.5 Milyar $’a Ulaşacak

Araştırma, ev tipi duvar kutularından elde edilen küresel donanım gelirinin 2021'de sadece 1.8 milyar dolardan, 2026 yılında 5.5 milyar dolara ulaşacağını öngörüyor. Rapor, elektrikli araç şarj cihazı üreticilerinin, büyümeyi hızlandırmak için otomobil üreticileriyle ortaklıklara odaklanması gerekliliğine vurgu yapıyor.

Evde elektrikli araç şarjı için hane halkının en fazla harcama yaptığı bölgeler sırasıyla Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika geliyor. Asya’da, hanehalkı elektrikli araç şarj ünitesi için evinde ortalama 678 dolar harcarken, Avrupa’da ortalama harcama tutarı 377 doları, Kuzey Amerika’da ise 349 doları buluyor.

Dünya genelinde elektrikli araç şarj ünitesi satıcı firmaları ise Tesla, Charge Point, ABB, Siemens ve EO geliyor.

Bulut Bilişim sayfası Microsoft Türkiye’nin destekleriyle hazırlanmaktadır.