Advertisement

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Marmara Eylem Planı çerçevesinde Bandırma'daki üretim tesisinde faaliyetleri durdurulan Bagfaş, kararla ilgili hukuki yollara başvurulacağını açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada şirketin Balıkesir, Bandırma'da faaliyette bulunan Sülfürik Asit, Fosforik Asit, Nitrik Asit ve AS, CAN/AN, Dap/Npk tesislerinde, Balıkesir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün işletmenin tüm faaliyetlerinin verilen 50 günlük sürenin sonunda durdurulacağı hususunun 12 Haziran Cumartesi günü tebliğ edildiği belirtildi.

Açıklamada yönetim kurulunun 14 Haziran 2021 tarihli toplantısında fabrikalarda gerekli lojistik ve teknik tedbirlerin alınmasına ve hukuka aykırı olduğu kanaatinde oldukları bu işleme karşı yasal hakların süresi içinde kullanılmasına oy birliği ile karar verildiği ifade edildi.

Bloomberg HT yayınına katılan Bagfaş Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Gençer "Atmosfere ve suya verdiğimiz bir zarar yok. Bagfaş tesisleri dünyada en yeni tesislerden biridir. Bu konuda ek bir planlamamız yok." ifadelerini kullandı.

Borsada işlemler geçici olarak askıya alınmıştı

Borsa İstanbul'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamaya göre, BAGFAŞ'ın işlem sırası Pay Piyasası Yönergesinin 30/1-a maddesi uyarınca geçici olarak işleme kapatıldı.

İlgili maddeyle bir sermaye piyasası aracına veya ihraççısına ilişkin olarak bir belirsizlik hâlinin veya yatırımcıların kararlarını etkileyecek önemde bilgiler olduğunun öğrenilmesi ve Genel Müdürün bu belirsizlik hâlinden veya önemli bilgilerden yatırımcıların haberdar edilmesini gerekli görmesi halinde işlemler askıya alınabiliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan açıklama gelmişti

Marmara Denizi Eylem Planı kapsamında, Balıkesir'de yapılan denetimlerde, yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edilen bir sanayi tesisinin faaliyetlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca durdurulduğu haftasonu açıklanmıştı.

Bakanlığın açıklamasında şirket ismi yer almazken Balıkesir'in Bandırma ilçesinde gübre üretimi konusunda faaliyet gösteren bir sanayi tesisinde, Bakanlık ekiplerince, kapsamlı inceleme ve denetim yapıldığı belirtilmişti.

Denetimler sonucunda, Çevre Kanunu'nda belirtilen yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edilen tesisin gerekli çevresel tedbirleri alıncaya kadar faaliyetlerinin durdurulmasına karar verilmişti.