Advertisement

GİZEM UZUNER GENÇTÜRK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) beklentilerin üzerinde yaptığı faiz indirimi Bloomberg’in ev sahipliğinde düzenlenen "Türkiye: Ekonomik Görünüm ve Yatırım Fırsatları" konulu seminere de yansıdı.

Katılımcılardan Moon Capital Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Karim Sawabini yatırımcıların odağında TCMB kararının olduğunu söyledi.

Türkiye’de oynaklığın yüksek olduğunu ve buraya yatırım yapan yatırımcılara bu düzeydeki oynaklığa alışmış olması gerektiğini söylediklerini ifade edeb Sawabini, ilerleyen dönemde seçim yılları yaklaştığı için bu oynaklık ortamının devam edeceğini düşündüklerini belirtti.

Sawabini özellikle yatırımcılara en zor açıkladıkları kısmın Türk lirasındaki ani ve sert değer kayıpları olduğunu söyledi.

Gelişen ülkelerle Türkiye arasındaki farklar kısmında yine para politikasına değinen Sawabini, kredibilitenin önemine vurgu yaptı. Sawabini reel faizin negatif bölgede olmasının dolarizasyon konusunda bir endişe kaynağı olabileceğini ifade etti.

"Diğer gelişen ülkeler faiz artırırken, Türkiye indiriyor"

Vanguard Gelişen Piyasalar Küresel Eş Başkanı ve Portföy Yönetici Nick Eisinger ise TCMB hamlesine ilişkin değerlendirmesinde diğer gelişen ülkeler faiz artırırken, TCMB’nin faiz indirmesine dikkat çekti.

Küresel çapta bundan sonrası için gelişen ülkeleri bekleyen zorluklar arasında Fed başta olmak üzere gelişmiş ülke merkez bankalarının kararları, küresel çapta yükselen enflasyon, aynı zamanda petrol fiyatlarının yükselişinin Türkiye gibi ülkelerin karşılaşacağı zorluklar arasında olduğunu söyledi. Diğer bir risk olarak ise özellikle dış finansman ihtiyacı olan ülkeler için, dış finansmanın giderek pahalı hale gelmesini saydı.

"Karar ardından görülen piyasa tepkisi beklendiği kadar olumsuz değil"

TCMB’nin kararını değerlendiren HSBC Portföy CEO’su Nilgün Şimşek, TCMB kararının ardından görülen piyasa tepkisinin beklendiği kadar olumsuz olmadığına, hatta Borsanın pozitif tepki verdiğine dikkat çekti.

Bu kararın uzun vadede etkisinin izlenmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Şimşek, Türkiye’nin ekonomik büyümeye önem veren bir ülke olduğunu, bu yüzden de faizlerin yüksekliğinden muzdarip olan kurumsal ve bireyselleri memnun edecek bir karar olduğunu söyledi.

Şimşek Türkiye ekonomisine dair en büyük zorluğun enflasyon olduğu da ifade etti.