Advertisement

Fed Başkanı ardından gelecek olan başkanlar için bağlayıcı bir söz verebilir mi? Yetkililer tam istihdam ve fiyat istikrarı hedefine en iyi nasıl ulaşılabileceğini değerlendirirken, bu soru kritik önem taşıyor.

Washington'da Çarşamba günü yayınlanan geçen aya ilişkin toplantı tutanakları politika yapıcıların ciddileştiğini gösteriyor. Değerlendirmelerindeki en önemli nokta, Fed Başkanı Jerome Powell'ın enflasyon bağlamında sözünü ettiği ortalama stratejileri. Sürekli şekilde Fed'in yüzde 2 hedefinin altında gelen enflasyonun bir süre bu seviyenin üzerinde gelmesine izin vererek veya tem tersini yaparak dengelemeyi vadediyor.

Ancak önemli bir sorun var: Powell bu taahhütü yerine getirme zamanı geldiğinde merkez bankasının başında olmayabilir. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 17 – 18 Eylül toplantısında yetkililer enflasyon için iki seçeneği değerlendirdi. Bir aralık içerisinde yüzde 2 hedefini çevrelemek, ya da “ortalama stratejileri” ile zaman içerisinde ortalamada yüzde 2'yi yakalamak.

Tutanaklar Fed'in politika yapıcılara ortalama stratejilerinin çeşitli özelliklerini göstermek için simülasyon modelleri kullandığını işaret ediyor. Sonuçları ise biraz kuşkuyla karşılandı.

“Birçok katılımcı Fed tarafından analiz edilen ortalama stratejileriyle ilgili çekincelerini ifade etti.” denen tutanaklarda bazı yetkililerin söz konusu stratejilerin merkez bankasının politika esnekliğinden çok fazla fedakarlık yapılacağı endişelerini dile getirdiği belirtildi. Fed yetkililerine göre “böyle taahhütler gelecekteki politika yapıcılar için takip etmesi zor olabilir.”.

Diğer yandan enflasyonu zamanla ortalama yüzde 2 hedefine taşıyan stratejilere geniş çaplı destek olduğu görülüyor. Çoğu katılımcı ilerlemek için bunun en iyi yöntem olabileceği ihtimaline karşı açık fikirli.

Bununla birlikte bazı katılımcılar da enflasyon için hedef aralığı fikrini destekliyor. Birkaç katılımcı ise enflasyon hedef aralığının orta noktasının yüzde 2'nin hafifçe üzerinde olduğu ya da yüzde 2'nin enflasyon tabanı olarak rol oynadığı politikaların yanında yer alıyor.

Bloomberg News