Advertisement

Fed'in varlıkları Şubat ayından beri ilk kez bu hafta daralarak yabancı merkez bankalarıyla yapılan Döviz swaplarındaki sert düşüşü ve diğer acil durum kredi imkanlarına yönelik talepte devam eden gevşemeyi yansıttı.

Fed'in ABD Hazine tahvillerinden mortgage'a dayalı menkul kıymetlere, bankalar ile eyalet hükümetlerine verilen kredilere kadar çeşitli varlıklardan oluşan bilançosu, Perşembe günü yayınlanan verilere göre 17 Haziran'da bir hafta önce kaydedilen 7.22 trilyon dolardan 7.14 trilyon dolara düştü.

Fed'in bilançosu, bankanın koronavirüs pandemisi ve resesyonun neden olduğu ekonomik hasarı hafifletmek için faizleri sıfıra yaklaştırması ve acil durum kredi imkanları açıklamasından hemen önce, Şubat sonundan beri ilk kez daraldı.

74.2 milyar dolar ile 2009 yılından beri kaydedilen en güçlü haftalık düşüşte diğer merkez bankalarıyla yapılan döviz swaplarındaki 92 milyar dolarlık düşüş etkili oldu. Döviz swapları bir önceki hafta görülen 444.5 milyar dolardan Çarşamba günü 352.5 milyar dolara geriledi.

Böylece ilgili merkez bankalarının yetki alanları içerisindeki dolar talebi artışlarını hafifletmeleri için krizin ilk haftalarında tasarlanan swap hatlarından geçen miktar Nisan başından beri en düşük seviyeye geriledi.

TD kıdemli ABD tahvil stratejisti Gennadiy Goldberg, araştırma notunda swaplardaki düşüşün bankaların TLTRO olarak bilinen ucuz krediler için yer açmasından ya da başka bir yer fonlama yapma imkanına sahip olmalarından kaynaklı olabileceğini söyledi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Perşembe günü TLTRO'ların yeni turunda rekor miktarda alım açıkladı.