Advertisement

Suudi Arabistan'da bazı petrol sahalarına yönelik saldırıyla sarsılan küresel piyasaların hareketinde bu hafta ABD Merkez Bankası'nın faiz kararı da önemli olacak..

ABD Merkez Bankası Temmuz ayında 25 baz puanla yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz indirmiş, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 2 üyesi faiz indirimine muhalefet etmişti. Ekonomik büyümenin devam etmesi ve işsizlik oranının 50 yılın en düşük seviyesinde olması nedeniyle faiz indirimine bu toplantıda da muhalefet eden üyeler olabileceği belirtiliyor. Bir diğer komite üyesi ise küresel riskler ışığında beklenenden daha fazla indirimi savunuyor.

Uzmanlar artan belirsizlikler ve enflasyonun hedefin altında olması nedeniyle Fed'den bu hafta bir indirim bekliyor. Ancak ABD'de tüketici harcamaları ve istihdam piyasası güçlü kalmaya devam ediyor. Bu durum Başkan Jerome Powell'ın basın toplantısında geleceğe dair nasıl söylemlerde bulunacağı konusunu önemli hale getiriyor. Birçok yatırımcı Fed'den Ekim toplantısında da faiz indirimi beklese de Powell'ın muhtemelen her türlü ihtimale kapıyı açık tutması bekleniyor.

JP Morgan'ın ABD Ekonomisti Michael Feroli bu sene bir kez daha faiz indirimi beklediklerini belirterek "tüketici iyi durumda, ancak ekonominin diğer kısımları çok iyi değil. İmalat sektörü en önemlisi. Şirket yatırımları ve dış talep de zayıf" şeklinde konuştu.  

ING yolladığı bir notta ekonominin karşı karşıya olduğu risklere karşı 'sigorta' niteliğinde adım atarak faizleri 25 baz puan indireceğini öngördü. Analistler "dahası Avrupa Merkez Bankası'nın politikasında yeni gevşeme hamlesi sonrası Fed 'in yapacağı faiz indirimi ABD dolarında yukarı yönlü baskıyı da azaltacak" değerlendirmesine yer verdi.  

NatWest Markets Kıdemli Ekonomisti Kevin Cummins ise bu hafta Fed'den 25 baz puan indirim beklediklerini, Fed üyelerinin daha fazla indirim isteyenler ve hiç indirim istemeyenler olarak ikiye bölünebileceğini söyledi.

Bazı stratejistler faiz indirimine muhalefet edenlerin sayısı arttıkça piyasaların da daha volatil seyredeceğini öngörüyor. Fed kararı Çarşamba günü açıklanacak.