Advertisement

Clarida bugün Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde yaptığı konuşmada Fed’in faiz artışı için gereken koşulların gelecek yılın sonunda karşılanabileceğini bildirdi.

Clarida faiz artışı için istihdam piyasası ve enflasyona işaret ederek “buradaki şartların 2022 yılının sonunda karşılanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Clarida istihdam piyasasında ve küresel tedarik zincirindeki sıkıntılar düzeldikçe enflasyonist baskıların da azalacağını söyledi.

Enflasyonda risklerin hala yukarı yönlü olduğunu kaydeden Başkan Yardımcısı, bu yıl enflasyonun ılımlı olmaktan öteye geçerek yüzde 2’lik hedefin üzerinde gerçekleştiğini belirterek “gelecek sene de benzer bir performans olursa bunu ‘politikada başarı’ olarak değerlendirmem” ifadesini kullandı.

Bullard 2 faiz artışı bekliyor

Bugün konuşan St. Louis Fed Başkanı James Bullard da 2022’de 2 faiz artışı beklediğini söyledi. Bullard bir televizyon kanalına verdiği mülakatta “Eğer enflasyon beklediğimizden daha kalıcı olursa enflasyonu kontrol altında tutmak için daha hızlı aksiyon almamız gerekebilir” ifadesini kullandı.

Bullard gelecek yıl 3 veya 4 faiz artışı olur mu sorusuna ise “benim baz senaryom bu değil” yanıtını verdi. Bullard ABD ekonomisinin gelecek yıl yüzde 4’ün üzerinde büyüyebileceğini, ilk çeyrekte işsizlik oranının da yüzde 4’ün altına inebileceğini öngördü.

Bullard ayrıca yüksek enflasyonun temel nedeni olarak görülen küresel tedarik zinciri sıkıntılarının gelecek yıl da sürebileceği tahmininde bulundu.

.