Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Çarşamba günü yaptığı açıklamada faizlerin önümüzdeki yıl başına dek yüzde 4’ün üzerine çıkarılması ve bir süre orada tutulması gerektiğini tekrarlayarak Fed’in 2023 yılında faiz indirimi yapmasını beklemediğini ifade etti.

“Benim şu andaki görüşüm Fed’in önümüzdeki yılın başlarında faizleri yüzde 4’ün üzerinde bir seviyeye çıkarması ve orada tutması gerektiği yönünde” diyen Mester, “Merkez Bankası’nın önümüzdeki yıl faiz indirimi yapacağını öngörmüyorum” dedi.

Fed yetkilileri bu hafta yaptıkları açıklamada enflasyonu düşürmek konusunda kararlı olduklarının altını çizmiş ancak bir sonraki toplantıda faiz artış büyüklüğünün ne kadar olacağı konusunda belirsizliklerini korumaya devam etmişlerdi.

Mester de benzer görüşü tekrarlayarak,”Herhangi bir Federal Açık Para Piyasa (FOMC) toplantısında ve Fed’in faiz artışlarını nerede durduracağı enflasyon görünümüne bağlı olacak” dedi.

Fed Başkanı Jerome Powell 26 Ağustos’ta yaptığı konuşmada fiyat baskılarını aşağı çekerek yüzde 2’ye yaklaştırmanın Fed’in başlıca odağı olduğunu duyurmuştu.

Powell, yetkililerin enflasyonla mücadelede hanehalkları ve işletmelere zarar verme pahasına geri adım atmayacaklarının işaretini verdi.

Fed yetkilileri geçtiğimiz iki toplantıda da politika faizini 75 baz puan artırma kararı almışlardı. Powell Eylül ayında yapılacak toplantı için büyük bir faiz artışının masada olacağını ancak kararın 20-21 Eylül öncesi gelecek ve ekonominin bütününü yansıtan verilere bağlı olacağını söyledi.

Mester ABD ekonomisi için resesyon riskinin artmış olduğuna ancak güçlü istihdam piyasasına bakıldığında bunun hala gerçekleşmediğine vurgu yaptı. Öte yandan işsizlik oranının önümüzdeki yıl yüzde 4 üzerine çıkabileceğini belirten Mester böyle olması halinde ekonomik aktivitede keskin bir düşüş yaşanabileceğini ancak ABD ekonomisinde bir resesyon yaşanmasının kendisinin baz senaryosu olmadığını kaydetti.

Salı günü yayımlanan verilere göre ABD’de Temmuz ayında açık iş pozisyonu ve Tüketici Güveni verilerinin her ikisi de beklentilerin üstünde geldi. Veriler, hanehalkı ve işgücü talebindeki güçlülüğe işaret ederken enflasyonist baskıların oluşması ve tekrardan büyük bir faiz artışı riskini artırabileceği belirtiliyor.

Mester enflasyonun Fed’in sonraki iki yıl hedefi için ilerleme kaydedeceğini ve bu yıl yüzde 5-6 seviyesine gerileyeceğini belirtti.

Mester açıklamasında enflasyonun zirve yaptığı sonucuna varmak için çok erken olduğunu dolayısıyla yüzde 2’ye doğru istikrarlı bir şekilde aşağı yönlü hareket ettiği ihtimalini düşünmenin doğru olmayacağını vurguladı.