Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Ford Otomotiv, Ford Motor Company ile Volkswagen AG tarafından ortak ticari araç üretiminin Kocaeli, Türkiye'de gerçekleştirileceğine ilişkin basında çıkan haberlerin ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden açıklama yaptı.

Ford Otomotiv tarafından yapılan açıklamada Volkswagen ile ortak bir ticari araç yatırım projesi üzerine somut bir karar alınmadığı belirtildi.

Ayrıca açıklamada üretimin lokasyonu ile ilgili görüşmelerin sürdüğü ifade edilirken, yatırımla ilgili verilen detay bilgilerin gerçeği yansıtmadığının altı çizildi.

Açıklamanın metni şu şekilde:

"Basın-yayın organlarında, ana ortaklarımızdan Ford Motor Company ile Volkswagen AG tarafından ortak ticari araç üretiminin Kocaeli, Türkiye'de gerçekleştirileceği yönünde bazı haberler çıkmıştır.

Konu hakkında Ford Motor Company ve Volkswagen AG arasında 2018 yılından bu yana devam eden iş birliği planları kapsamında 1 tonluk orta ticari araç ortak üretim lokasyonuna ilişkin görüşmelerin halen devam ettiği bilinmektedir. Aynı zamanda, söz konusu yatırım projesi hakkında Şirketimiz ile Ford Motor Company arasında da görüşmeler devam etmekte olup, henüz konuya ilişkin olarak somut bir karar alınmamıştır.

Bu kapsamda haberde yatırım hakkında yer verilen detay bilgiler de gerçeği yansıtmamakta olup, görüşmelerin sonuçlanarak konuyla ilgili yönetim kurulu kararı alınması halinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun Özel Durumlar Tebliği'ne uygun olarak gerekli açıklamalar yapılacaktır.

Bu kapsamda, medyaya yansıyan konuyla ilgili olarak Tebliğ kapsamında kamuya açıklama yapılmasını gerektirecek nitelikte herhangi bir gelişme bulunmamakta olup, işbu açıklama yatırımcılarımızdan gelen sorular üzerine yapılmıştır.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."

Kocaeli Sanayi Odası tarafından yapılan basın açıklamasının metni:

"21 Ekim 2020 tarihinde çeşitli medya organlarında Volkswagen ve Ford’ un Kocaeli’de yapacakları yatırıma ilişkin olarak Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’na atfen çeşitli haberler yer almış, bu haberlerde yatırım tutarı, yatırım yeri vb hususlara yer verilmiştir.

Kocaeli Sanayi Odası’ndan Başkan Ayhan Zeytinoğlu adına bu haberin detayında bahsi geçen herhangi bir resmi ya da gayri resmi açıklama yapılmadığını kamuoyu ile paylaşmak isteriz."