Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Fransa en büyük şirketlerini koronavirüsten kaynaklanan piyasa kargaşasından korumak için nihai silahını kullanmaya hazır: Kamulaştırma.

Hükümetin bütçe planlarını yeniden düzenlemesi ve ekonomiye destek için milyarlarca euro harcayabileceğini duyurması ile birlikte, Maliye Bakanı Bruno Le Maire, devletin ülkenin en büyük şirketlerini korumak için elinde ne araç varsa kullanarak müdahale edebileceğini belirtti.

Le Maire, "Elimdeki araçların tümünükullanmaktan çekinmeyecğim," dedi ve "Bu sermayelendirme olabilir, bu hisse alımı olabilir, ihtiyaç duyulursa kamulaştırma terimini de kullanabilirim" şeklinde görüş bildirdi.

Böyle bir hareket, 2017 yılında devletin ekonomideki rolünü azaltma vaadi ile iktidara gelen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ekonomik felsefesi ile ters düşecek.

Birçok işçinin evinden çıkamaması ve işletmelerin faaliyetlerini durdurması dolayısıyla, Macron, devletin ekonomiye daha önce görülmemiş bir şekilde müdahale etmesini sağlayarak bu felsefeden geri adım atabilir. Aralarında emeklilik düzenlemelerini de içeren Macron'un reformları da askıya alındı.