Advertisement

Altın fiyatları, Fed’in ilk yıllık toplantısının sonuçlanmasına çok az bir süre kala yatırımcıların Başkan Jerome Powell’ın açıklamasına odaklanmasıyla dalgalı bir seyir izlerken gümüş güne hafif düşüşle başladı. Gram altın ise 28 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyede.

Ons altın, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı öncesinde dar bir fiyat aralığında seyrederken Başkan Powell’ın varlık alım programında bir küçültmeye gitme konusunda çok dikkatli olacağı düşünülüyor.

Güvenli liman altın, 2020’yi son dönemlerdeki en kazançlı yıl olarak kapattıktan sonra yeni yıla düşüş trendiyle başlamıştı. Altın için yüksek sezon olarak düşünülen Ocak ayında, değerli metalin zayıf bir seyir izlemesi 2021’in kalanında satışların artabileceğine dair endişeleri de artırmıştı.

Ons altın en son 2013 yılının ocak ayında düşüş kaydederken bu tarih altına yatırım yapan piyasa işlemcilerinin 1980’den beri gördükleri en büyük düşüş olarak akıllarda kaldı. 2013’te fiyatlar 12 ayda yüzde 28 düşüş kaydederken, bu düşüşün neredeyse yarısı Nisan ayında yaşanan iki günlük çakılmadan dolayı gerçekleşti.

Traderlar merkez bankasının ekonomik görünüm düşüncesi, mali teşvik paketi ve gelecekteki varlık alım azaltımıyla ilgili Powell’dan bir güncelleme bekliyor. Kötüleşen istihdam piyasası ve kış salgınları düşünüldüğünde Fed’in biraz daha muhafazakar davranarak güvercin ağırlıklı bir politika izleyeceği düşünülüyor. Bu da altındaki aşağı yönlü eğilimin durmasını sağlayabilir. DailyFX Stratejisti Margaret Yang

Gümüş fiyatı

Gümüş fiyatları cuma günü sert bir düşüşle yüzde 4 civarında düşüş yaşadıktan sonra bir miktar toparlayarak yeni haftaya da yatay bir seyirle başlamıştı. Gümüş salı günü bir miktar yükseldikten sonra çarşamba TSİ 07:53’de düşüş yaşayarak ons başına 25,3451 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın haftaya düşüşle başladıktan sonra salı günü Dolar/TL kurunun düşmesiyle birlikte gerileyerek 28 Temmuz’dan sonraki en düşük seviyeyi görmüş oldu. Gram altın salı günü yüzde 1’den fazla değer kaybettikten sonra çarşamba günü 437,25 TL civarında yatay seyrediyor.

Ons altın fiyatı

Haftaya düşüşle başlayan ons altın Fed toplantısı öncesinde dar bir fiyat aralığında dalgalı bir seyir izliyor. Altın fiyatları, çarşamba günü yüzde 0,17 düşüşle ons başına 1.847,76 dolar civarında işlem görürken Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0,1 yükseldi.