Advertisement

New York Fed Eski Başkanı William Dudley Fed'in bilançosunu küçültmesinin yatırımcılar tarafından dikkatle izlenmesini 'şaşkınlıkla' karşıladığını belirterek finans piyasalarındaki son dalgalanma gibi diğer faktörlere dikkat çekti.

Bloomberg'te kaleme aldığı bir makalede Dudley Fed'in bilançosunun bazı piyasa katılımcılarının öngördüğü gibi tehdit olmadığını savundu. Dudley "Piyasa katılımcıları ekonomik görünüme odaklanmalı. Para politikasına ve kısa vadeli faizler konusunda uygun karar almaya yön verecek olan da bu..Eğer (ekonomik) görünüm değişirse Fed'in düşünceleri de değişecektir" değerlendirmesine yer verdi.

Haziran ayında New York Fed Başkalığı görevi sona eren Dudley, bilançonun 4.5 trilyon dolara kadar yükseldiği tahvil alım programı döneminde de önemli rol oynamıştı.

Bazı yatırımcılar hisse senedi piyasalarındaki satışlar ve finansal volatilitede Fed'in bilanço küçültmesinin etkili olduğunu düşünse de diğer aktörlere dikkat çeken Dudley istihdam piyasasındaki sıkılaşma ve vergi indirimlerinin etkilerinin azalmasıyla ekonomik büyüme ve kurumsal karlılıkların bu sene düşeceğini dile getirdi.