Advertisement

Hedge fonlara Şubat ayından beri ilk kez giriş oldu. Veri sağlayıcı eVestment'a göre sektöre Mayıs'ta 1.7 milyar dolar girdi. Buna karşın şirketin raporuna göre bu yılki çıkış hala 30 milyar doların üzerinde.

Bu yıl sıra dışı işlem koşullarıyla mücadele eden hedge fon sektörünün önde gelen bazı isimleri, Mart ayında yaşanan çöküşten sert darbe aldı. Bloomberg verilerine göre sektör yılın ilk beş ayında yüzde 5 zarar etti. Aynı dönemde S&P 500 Endeksi'nde düşüş yüzde 5.8 oldu. Seth Klarman'ın Baupost Group'unun da bulunduğu bazı şirketler koronavirüs pandemisinden kaynaklı yanlış fiyatlamadan faydalanma umuduyla yeni paraya açıldılar.

eVestment'ın raporunda "Bir sektör bu şekilde büyüyüp gelişmez. Hedge fonların yönetimi altındaki varlıklar 2014'ün ortasından beri 3 trilyon dolara yakın seyrediyor. Varlıkları düşüşten koruyan her şeyden öte ilk neden performans." ifadeleri yer aldı.

Üç aylık çıkışın ardından makro hedge fonlara Mayıs'ta 5.1 milyon dolar ile bir miktar giriş oldu. Yatırımcılar aynı dönemde tahvil ve olay güdümlü stratejilere de giriş yaptı.