Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

HSBC Asset Management’a göre, ABD’de ekonomik resesyona dair işaretler belirginleştikçe Fed para politikasında rotayı tersine çevirecek ve faizleri para piyasalarının öngördüğünüden daha erken ve agresif bir hızda indirecek.

HSBC Küresel Başstratejisti Joe Little, Fed yetkililerinin yıl sonunda önce faiz oranlarını 100 baz puan indirebileceğini ve şu anda ABD swap piyasasında fiyatlanan yarım puanlık gevşemeyi iki katına çıkarabileceğini vurguladı. Little 2024 yılında ise 200 baz puanlık bir indirim daha olabileceğini işaret etti.

"Parasal gevşeme yeterince fiyatlanmadı"

Para politikası değişikliklerine en duyarlı vade olan iki yıllık tahvil getirileri Kasım ayında ulaşılan 15 yılın zirvesinden gerilese de Little piyasaların hala gevşemeyi yeterince fiyatlamadığına dikkat çekti.

Little faiz indirim ihtimaliyle ilgili, "Üçüncü çeyrekte resesyon verilerinin gerçekten netleştiğini görürsek, 2023'ün son bölümünde Fed'den 100 baz puan veya daha fazla kesinti görmenin oldukça kolay olduğunu düşünüyoruz. Mevcut ekonomik döngünün ne kadar garip olduğu göz önüne alındığında, politika gidişatı hakkında olağandışı miktarda belirsizlik olduğunu not etmek de önem arz ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Fed'in bu hafta faiz artış hızını 25 baz puana indirmesi ve enflasyonun düşmesiyle birlikte üst sınır oranını yüzde 4,75'e çekmesi bekleniyor.

Fed, faizleri bir yıldan kısa sürede 425 baz puan artırmıştı. 1990’lardan beri en agresif sıkılaştırma hareketi olan döngü için para piyasaları Haziran’a kadar yüzde 5,1’e ulaşarak zirve yapacağını tahmin ediyor.

"ABD ekonomisi art arda 2-3 çeyrek daralacak"

Little, geçen hafta yayınlanan verilerde gösterildiği gibi zayıflayan tüketici talebinin ABD faaliyeti üzerinde baskı oluşturacağını ve art arda iki veya üç çeyrek ekonomik daralmaya neden olacağını öngördü. Öte yandan bu görüş yakın zamanda ABD'nin bu yıl resesyondan kaçınacağını söyleyen Goldman Sachs Group Inc.'den Uluslararası Para Fonu'ndan ekonomistlerin tahminleriyle çelişiyor.

HSBC Stratejisti Fed’in muhtemelen faiz oranlarını, Avrupa Merkez Bankası’ndan (AMB) daha agresif bir şekilde indireceğini kaydetti.

Little AMB’nin faizleri yüzde 3,5’e kadar artırmasını ve sonrasında çoğunluğu 2024’te olmak üzere 200 ila 250 baz puan arasında bir indirim yapmasını ve İngiltere Merkez Bankası’nın da benzer şekilde bu yıl yüzde 4,5 ile zirve yapmasını ve gelecek yıl yaklaşık 250 baz puanlık indirime gitmesini beklediğini belirtti.

Little, “Tahvil piyasası ‘kusursuz enflasyon düşüşü ve çok yumuşak bir iniş öngörüyor. Faiz oranı vadeli işlemlerine veya eğrilerine dönüşen durgunluk tipi bir politika tepkisi pek yok” ifadelerini kullandı.