Advertisement

Türkiye'de çocuk-hasta bakıcısı ve hizmetçi olarak kaçak çalışan yabancılara 1 Şubat'tan sonra veda vakti geliyor. Yeni düzenlemeyle yabancılar, Türkiye'de 90 gün kaldıktan sonra ülkelerinde 1 gün yerine artık 90 gün kalmak zorunda kalacaklar

Özellikle büyükşehirlerde sayıları 1 milyona yaklaştığı belirtilen yabancı ev hizmetçisi ile hasta-çocuk bakıcısı ve turistler için 1 Şubat'tan itibaren sıkıntılı yeni bir dönem başlıyor. 5683 sayılı Yabancıların Türkiye'de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun'da, Türkiye'de yabancı kaçak işçiliği önlemek amacıyla 1 Şubat 2012'den geçerli olmak üzere değişiklik yapılırken turizme de darbe vurabilecek bir adım atılmış oldu.
Ülkemize gelen yabancılara ülke gruplarına göre değişen sürede 90 güne kadar vize muafiyeti uygulanıyor. Aralarında Almanya, Fransa, Danimarka, Japonya, İsveç gibi ülkelerin de bulunduğu 90 güne kadar vize muafiyeti uygulanan ülkelerden Türkiye'ye gelenler şu andaki uygulamada ülkemizde 90 gün kalıp, bir gün yurtdışına çıkıyor sonra ertesi gün geldiğinde 90 gün daha kalabiliyor. Böylece 90 günü almak için bir gün yurtdışında kalması yetiyor. Ancak 1 Şubat 2012'den itibaren şartlar tamamen değiştiriliyor. Düzenleme ile 1 Şubat'tan itibaren 90 gün Türkiye'de kaldıktan sonra yurtdışına çıktıklarında ülkelerinde en az 90 gün kalmadan Türkiye'ye bir daha giriş yapamayacak. Yabancı bakıcılara getirilen düzenleme, bu işler için alınan aylık ücretlerin yükselmesine neden olacak.

BDT TURİSTİ ETKİLENİR
Türkiye 70'e yakın ülkeye vize muafiyeti uyguladığı için sıkıntı sadece Türkiye'de kaçak işçiliği önlemekle sınırlı kalmayacak. Rusya, Azerbaycan, Ukrayna gibi BDT ülkelerinden turistik amaçla gelenlerin de önüne set çekilmiş olacak. Çünkü bu ülkelerden Türkiye'ye yılda birkaç kez turistik amaçla gelenler de sınırlamayla karşılaşacak. 3.4 milyonu Rus olmak üzere 2011'de bu ülkelerden 4.6 milyon turist gelmişti.

 

Yaz bitmeden ikinci kez gelmek isteyen başka ülkeye kaçacak

Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı İlhan Açıkgöz, bir sezonda 3 kez gelen misafirleri bulunduğuna dikkat çekerek "Özellikle Rusya ve Ukrayna'nın içinde bulunduğu BDT ülkelerinden gelen turistler için Türkiye'de tatil yapmak çok önem taşıyor. Bu kanunla ziyaret ettikleri dönemin ardından bir sonraki gelişlerine sınır koymak, önemli derecede turist kaybetmemize neden olacaktır" dedi. Açıkgöz, örneğin mayıs ayında Türkiye'ye gelip yaz sezonunda tekrar tatile gelmek isteyenlerin artık Türkiye için 90 günlük sürenin dolmasını beklemek yerine başka ülkelere yöneleceğini kaydetti. Açıkgöz şöyle konuştu: "Bizim Yunanistan ve İspanya gibi rakiplerimize karşı en büyük avantajımız BDT ülkelerine kapıda vize vermemiz. Paket turlarla gelen turistlerin bu uygulamanın kesinlikle dışında kalması gerekiyor."

90 gün şartı kimleri etkiler?
 

1- KAÇAK ÇALIŞAN
Vize muafiyeti uygulanan ülkelerden çalışmak için gelen yabancı bakıcı ve hizmetçiler, döndüklerinde 90 gün dolmadan tekrar giriş yapamayacaklar.

2- TURİSTE DE SINIR
Vizeden muaf ülkelerden gelen turistler de Türkiye'de tatilini yaptıktan sonra döndüğünde aynı yıl bir kez daha gelmek isterse 90 gün şartı aranacak.

3- ANİMATÖRLER
Türkiye'deki turistik tesislerde animatör veya barmen olarak çalışan yabancılar da olumsuz etkilenecek. Artık ülkesinde 1 gün kalıp Türkiye'ye dönemeyecek.

4- MARİNADAKİLER
Türkiye'deki marinalara tekneleriyle gelmiş ve bu teknelerde yaşayan yabancı da etkilenecek. Kemer Marina Müdürü Levent Tokuş, yabancıları uyardı.